در حال بارگذاری ...
 • یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم

  تئاتر هنر گفتگوست و جشنواره امسال مزین است به این واژه: «جشن گفتگو». گفت و گو اساس تئاتر است و جامعه ما چقدر امروز به آن نیازمند.و هنر تئاتر این پتانسیل را دارد تا با قدرت، گفتگو را میان مردم رواج دهد. اگر چه فراز و فرودهای بیشمار دارد که همه قابل فتح شدن است؛ اما برای رواج گفتگو باید تئاتر ارزش و اهمیتی بیشتر پیدا کند.

  تئاتر هنر دیدن است؛ هنر تجربه کردن. یادگیری و یادگیری خود تعریفی از هنر است. اگرچه در روزگار ما دور و برمان همه خود تئاتر است اما اینجا دور هم جمع شده ایم تا از زاویه هنرهای زیبا، ببینیم و بیاموزیم. بیاموزیم چه کاری را انجام دهیم و چه کاری را نه. و شاید به همین سبب است که باید مدام تئاتر ببینیم، همه را ببینیم و از هر کدام درسی بیاموزیم. تجربه کردن دیگران را به چشم بببنیم. چرا که در عالم هنر هیچ چیز گرانبهاتر از تجربه کردن نیست. تجربه درسیست که در هیچ کلاسی نمی توان یاد گرفت. تجربه است که می تواند ما را مسلح کند، مسلح به دانش و سواد. که این دو هیچ گاه در صحنه‌های تئاتر تنهایمان نخواهند گذاشت.

  تئاتر هنر گفتگوست و جشنواره امسال مزین است به این واژه: «جشن گفتگو». گفت و گو اساس تئاتر است و جامعه ما چقدر امروز به آن نیازمند.و هنر تئاتر این پتانسیل را دارد تا با قدرت، گفتگو را میان مردم رواج دهد. اگر چه فراز و فرودهای بیشمار دارد که همه قابل فتح شدن است؛ اما برای رواج گفتگو باید تئاتر ارزش و اهمیتی بیشتر پیدا کند. نخست خود هنرمندان تئاتر این اهمیت را بالا ببرند. بهترین راه ممکن نیز تولید آثار درخور تئاتریست. آثاری که جامعه را به مسائل مهم خود حساس و به سمت گفتگو هدایت کند و دوم حمایت از این هنر است که هر چه میزانش بیشتر، گستره گفتگو در جامعه می‌تواند وسیع تر باشد.

  سومین جشنواره تئاتر فجر را بر همین اساس، به روال دو سال گذشته در بوشهر تجربه می کنیم. تلاش کرده ایم تا تجربیات متفاوتی را پیش چشم هنرمندان تئاتر این دیار بگذاریم و از آن ها بیاموزیم آن چه را که آری و آن چه را که نه.

  امیدوارم این جشنواره در مجموع تجربه خوبی برای تئاتر استان باشد و زمینه گفتگو ها بیشتر، فراهم شود.

  نکته مهم دیگر آن که، دلیل عمده برگزاری این جشنواره، کم کردن فاصله ایست که بسیاری از ما فرصت طی کردن آن را به دلایل بسیار نداریم. بنابراین این جشنواره را فرصت مغتنمی دانستیم تا فاصله‌ها را کم کنیم و هنرمندان تئاتر از نزدیک، تجربیات دیگران را ببینند.

  از همه حامیان این جشنواره صمیمانه سپاسگزاری می کنم. مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیر کل محترم اداره کل هنرهای نمایشی،مدیر عامل محترم انجمن هنرهای نمایشی ایران، مدیر امور استان های مرکز و همکاران محترمشان، دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر و کلیه نهادها و سازمان هایی که به نوعی همیار جشنواره بودند و مهم تر از همه هنرمندان خوب تئاتر استان که بدون یاری آنان برگزاری چنین جشنواره ای ممکن نیست.
  مطالب مرتبط

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

  خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم

  جهانشیر یاراحمدی که به نمایندگی از روسای انجمن‌های نمایش کشور در نشست وزیر ارشاد با اهالی فرهنگ و هنر استان بوشهر سخن می‌گفت، بر ثبات مدیریت تئاتر کشور در دولت تدبیر و امید تاکید کرده و خواستار ادامه این روند شد.

  |

  جهانشیر یاراحمدی:

اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است
  جهانشیر یاراحمدی:

  اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با ابراز ناراحتی از لغو اجرای دو گروه نمایشی از تهران که قرار بود در جشنواره فجر استانی بوشهر انجام شود، گفت: اینجا شهری است که ایرج صغیری در آن نفس می‌کشد؛ هر گروه با هر قالب حرفه‌ای باید با افتخار در بوشهر اجرا کند. من به نمایندگی از ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

«محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  «محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی

  جهانشیر یاراحمدی در مراسم رونمایی از کتاب نمایشنامه «محپلنگ» گفت: به گمان من «محپلنگ» شعر بلندی است در ادبیات نمایشی ایران‌زمین؛ متنی بسیار شاعرانه و غزل‌گونه که امیدوارم امشب بعد از خواندن این کتاب به توانایی قلم استاد پی ببرید

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند

  جهانشیر یاراحمدی با بیان اینکه 34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند، گفت: زمان فعالیت پروانه پنج گروه نخستی که در سال 91 موفق به کسب مجوز فعالیت شده بودند‌؛ به پایان رسیده بود.به همین سبب این پنج گروه مدارک لازم جهت تمدید فعالیت خود را تکمیل و ارائه کردند .پس از ...

  |

  نظرات کاربران