در حال بارگذاری ...
 • در آیین اختتامیه سومین جشنواره فجر استانی بوشهر انجام شد؛

  رونمایی از تازه‌ترین اثر تالیفی-پژوهشی جهانشیر یاراحمدی

  رونمایی از کتاب «ادبیات نمایشی در بوشهر» تازه‌ترین اثر جهانشیر یاراحمدی با حضور ایرج صغیری، احمد آرام و ارمغان بهداروند انجام شد.

  به گزارش تئاتر بوشهر، این کتاب عنوان پژوهشیست از جهانشیر یاراحمدی که به‌تازگی روانه بازار کتاب شده است. یاراحمدی که در دو دهه گذشته با تمرکز بر فرهنگ و آداب و آیین‌های جنوب در سمینارهای مختلف پژوهشی حضوری فعال دارد و کتاب‌هایی همچون «نمایش در بوشهر از آغاز تا امروز»(1384)، نمایش در خارگ(1386)، تعزیه و تعزیه‌خوانی در بوشهر(1393) را منتشر کرده، در تازه ترین اثر پژوهشی‌اش، دغدغه همیشگی خود را دنبال کرده و هویت بخشی دیگر از تاریخ تئاتر استان بوشهر را مورد مطالعه قرار داده است.

  یاراحمدی در این باره می‌گوید:

  «ادبیات نمایشی در بوشهر،ماحصل تلاشم در دهه هشتاد شمسی است و قرار بر این بود که اوائل دهه 90 منتشر شود که متاسفانه به تاخیر افتاد تا الان،1396.

  در این پژوهش تاکیدم بر روی سیر تاریخی نمایشنامه‌نویسی در استان بوشهر است؛ از کجا آغاز شده، چه فراز و فرودهایی طی کرده تا به امروز رسیده است.

  در این پژوهش، پژوهشگر تاریخ نمایشنامه‌نویسی در استان بوشهر را از آغاز‌، در یک تقسیم‌بندی زمانی دهه به دهه انجام داده و پس از پایان هر دهه از فعالیت‌های آن دهه نتایجی را به دست داده است.

  یک نکته خلاقانه در این پژوهش تقسیم‌بندی نمایشنامه‌ها از منظر جغرافیایی است که یاراحمدی آثار را در دو دسته نمایشنامه‌های دریایی و نمایشنامه‌های بیابانی مورد مطالعه قرار داده و نمونه‌هایی از هر کدام را آورده است.

   

  پیش‌گامان نمایشنامه‌نویسی در بوشهر، نمایشنامه‌نویسی عروسکی، نمایشنامه‌نویسی طنز و کمدی، نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان، گستره دفاع مقدس در ادبیات نمایشی بوشهر، نمایشنامه‌نویسی رادیویی در بوشهر، نقش و تاثیر آیین‌ها در ادبیات نمایشی بوشهر، بوشهری‌ها و ترجمه نمایشنامه، کتاب‌شناسی نمایشنامه‌نویسان استان و معرفی نویسندگان این حوزه‌ ، بخش‌ های دیگر این اثر پژوهشیست.

   

  یاراحمدی درباره این اثر می‌گوید:

  برای من در واقع این اثر روشن‌شدن بخشی دیگر از هویت تاریخی تئاتر این دیار است و در ادامه آثار پژوهشی قبلی‌ام در این زمینه است.

  اشاره کنم که این اثر جلد دومی نیز دارد که البته با عنوانی دیگر بزودی منتشر خواهد شد.

  ادبیات نمایشی در بوشهر، در سه هزار جلد توسط انتشارات دریانورد منتشر شده است.
  مطالب مرتبط

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

  خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم

  جهانشیر یاراحمدی که به نمایندگی از روسای انجمن‌های نمایش کشور در نشست وزیر ارشاد با اهالی فرهنگ و هنر استان بوشهر سخن می‌گفت، بر ثبات مدیریت تئاتر کشور در دولت تدبیر و امید تاکید کرده و خواستار ادامه این روند شد.

  |

  جهانشیر یاراحمدی:

اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است
  جهانشیر یاراحمدی:

  اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با ابراز ناراحتی از لغو اجرای دو گروه نمایشی از تهران که قرار بود در جشنواره فجر استانی بوشهر انجام شود، گفت: اینجا شهری است که ایرج صغیری در آن نفس می‌کشد؛ هر گروه با هر قالب حرفه‌ای باید با افتخار در بوشهر اجرا کند. من به نمایندگی از ...

  |

  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم
  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم

  تئاتر هنر گفتگوست و جشنواره امسال مزین است به این واژه: «جشن گفتگو». گفت و گو اساس تئاتر است و جامعه ما چقدر امروز به آن نیازمند.و هنر تئاتر این پتانسیل را دارد تا با قدرت، گفتگو را میان مردم رواج دهد. اگر چه فراز و فرودهای بیشمار دارد که همه قابل فتح شدن است؛ اما برای رواج گفتگو ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

«محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  «محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی

  جهانشیر یاراحمدی در مراسم رونمایی از کتاب نمایشنامه «محپلنگ» گفت: به گمان من «محپلنگ» شعر بلندی است در ادبیات نمایشی ایران‌زمین؛ متنی بسیار شاعرانه و غزل‌گونه که امیدوارم امشب بعد از خواندن این کتاب به توانایی قلم استاد پی ببرید

  |

  نظرات کاربران