در حال بارگذاری ...
 • به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر طنز تنگستان؛

  مرهمی در انبوهی اندوه

  جشنواره تئاتر طنز که می تواند با تقویت و تزریق اعتبارات کافی به آن، نیاز غیرقابل انکار جامعه معاصر ما را به شادی و نشاط تا اندازه زیادی برطرف کند. کیفی شدن آثاری که در این دست جشنواره ها به روی صحنه رفته و یا به اجرای عموم می روند، هم درمانی ریشه‌ای برای برون رفت افراد جامعه از افسردگی است و هم تقویت این بُعد از از تئاتر است.

  سودابه زیارتی

  نشاط و شادی یکی از نیازهای هر جامعه ای است و با توجه به شرایط روحی مغموم و افسرده ای که امروز بر روح جامعه ما حکمفرماست، این نیاز جدی تر شده و لازم است مسئولان در هر حوزه ای که هستند با اعمال سیاست های لازم به رفع آن بپردازند. ازجمله حوزه هایی که می تواند به خوبی در این مساله ورود کرده و نقشی اثرگذار داشته باشد هنر و به ویژه هنر تئاتر است. هنرمندان این حوزه با پرداختن به موضوعاتی که نیاز طیف وسیعی از افراد جامعه را شامل می شود، می توانند علاوه بر جذب مخاطبان به هنر فاخر تئاتر، تاثیری عمیق بر حل برخی مسائل و مشکلاتی بگذارند که جامعه با آن درگیر است. شاید عده ای گمان کنند که تئاتر می تواند مرهمی موقت بر زخم‌هایی باشد که از سوی جامعه ای متلاطم، در فضای آکنده از مهر امروز به مردم تحمیل شده است. در صورتی که این مرهم نه تنها دائمی است بلکه در صورت توجه ویژه، فرهنگ‌سازی مناسب و نیز فراهم نمودن بستر مناسب برای بروز و ظهور استعدادها، می‌تواند راهکاری دائمی برای برون رفت از آسیب های روحی و اجتماعی لقب گیرد.

  این جامعه مغموم نیاز به شادی و نشاط دارد و پرداختن به تئاتر با موضوعات طنز، راهی مناسب برای نشاندن لبخند بر لبان تماشاگرانیست که در انبوهی از اندوه در حال غرق شدن هستند.

  موضوعی که اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد و با وجود ظرفیت و استعدادهای بسیار خوبی که در استان بوشهر در این حوزه وجود دارد، کمتر به این مساله پرداخته می شود. از آن جا که در اغلب شهرستان های استان بوشهر، مکان مناسب و استاندارد برای تفریح و سرگرم کردن خانواده ندارد و سرگرمی اغلب جوانان نیز، پناه بردن به کافه‌ها، استعمال قلیان و شاید در بهترین حالت، خوردن فست فود است، تئاتر جایگزین مناسبی برای این فضا خواهد بود.

   

  جشنواره طنز تنگستان نیز با همین هدف هر سال با مشکلات فراوان برگزار می شود. جشنواره ای که می تواند با تقویت و تزریق اعتبارات کافی به آن، نیاز غیرقابل انکار جامعه معاصر ما را به شادی و نشاط تا اندازه زیادی برطرف کند. کیفی شدن آثاری که در این دست جشنواره ها به روی صحنه رفته و یا به اجرای عموم می روند، هم درمانی ریشه‌ای برای برون رفت افراد جامعه از افسردگی است و هم تقویت این بُعد از از تئاتر است.

  مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در این ارتباط به پیام عسلویه گفت: شرایط پیرامونی زندگی ما ایرانی ها از سویی‌، اوضاع و احوال اجتماعی و نیز بحران های زیست‌محیطی از سویی دیگر باعث شده‌، این روزها بیشتر از همیشه به جریانات «طنز» نیازمند باشیم.

  جهانشیر یاراحمدی در ادامه با بیان این که جامعه ما نیاز به شادی و شادابی دارد و نشاط حق مردم ماست، افزود: مگر حوادث و بلایای طبیعی می گذارد؟ در چنین اوضاع و احوالی هنرمندان نقش مهمی دارند. هنرمندان همیشه در چنین شرایطی مردم را تنها نگذاشته اند و نشاط بخشی را به عنوان یک اصل مهم سرلوحه کار خود دانسته اند.

  یاراحمدی همچنین گفت: در میان هنرهای مختلف، هنر تئاتر به خاطر تاثیر گذاری ویژه اش بر جامعه در این میان نقش مهم تری دارد. تئاتر طنز دقیقا بر اساس همین نگرش و ایده شکل گرفته است تا بتوانند لحظات شادی را به جامعه تزریق کنند.

  وی اظهار امیدواری کرد که امیدوارم بتوانیم این شادی را استمرار بخشیم و بتوان سالن های نمایش را محلی را بازآفرینی روحیات مردم با آثار فاخر نمایشی طنز باشیم.

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در پایان گفت: خوشبختانه نمایش های تولید شده برای دهمین جشنواره تئاتر استانی طنز‌، در شهرها و مناطق خود اجرای عموم رفته اند و این مهمترین نکته ای است که مدیران تئاتری دنبال آن هستند.

   

  دهمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان در روزهای ۱۶ الی ۱۹ بهمن ماه ۹۶ و با حضور ۷ گروه نمایشی از شهرهای بوشهر‌، اهرم‌، کنگان و خارگ و به میزبانی شهر اهرم برگزار شد. در این جشنواره هیئتی سه نفره داوری آن را به عهده داشتند. فرید میرشکار مسئول اسبق انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر از داوران و مدرسان با سابقه تئاتر استان‌ که سال‌ ها در جشنواره های مختلف استان بوشهر به عنوان بازبین‌، بازخوان و داور حضور داشته است.

  حسین زارعی نویسنده و کارگردان پرسابقه تئاتر شهرستان گناوه و استان بوشهر است که نویسنده متون خوبی چون «تعزیه اشباح بر دریای پارس» است که در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سال ۱۳۹۰ به کارگردانی حیدر مظفری به روی صحنه رفت و یونس جعفری دیگر داور این جشنواره بود. جعفری نویسنده‌، کارگردان و بازیگر تئاتر تنگستان است که در دهه ۷۰ و ۸۰ شاگردان زیادی را در تئاتر تنگستان آموزش داده است.

  براساس این گزارش، «ماجرای جنگل آمازون» به نویسندگی و کارگردانی یاسر رازقی‌پور از اهرم آغازگر این جشنواره طنز بود که به روی صحنه رفت. پس از آن و هنرمندان گناوه‌ای با اجرای دو سانس، نمایش «خاطرات جوجه اردک زشت» به نویسندگی فرهاد نقدعلی و کارگردلانی بهروز ملاح به روی صحنه بردند تا به این ترتیب، نخستین روز این دوره از جشنواره طنز تنگستان به پایان رسید.

  نمایش «مو کی هستوم» به نویسندگی و کارگردانی ابوذر یزدان پناهی از بوشهر نیز آغازگر دومین روز جشنواره بود که در یک سانس اجرا شد.

  «مصیبت‌های خانواده حسن صمصامی» نیز طی دو سانس متوالی به روی صحنه رفت. این نمایش را که از شهر اهرم در جشنوارعه شرکت کرده بود، رضا باقری کارگردانی و رضا مختارزاده نویسندگی کرده بود.

  سومین روز از دهمین دوره جشنواره تئاتر طنز تنگستان با اجرای نمایش «تجمع بیش از یک بی شعور ممنوع» نوشته و کار بسام کریمی از شهرستان کنگان و در یک سانس اجرا شد و پس از آن نمایش «من پسر شما رو خوردم» نوشته و کار عقیل جماعتی از خارگ در دو سانس به اجرا در آمد.

  اما در آخرین روز این جشنواره و در بخش جنبی نمایش «کله پیک‌های آرژانتینی» نوشته حسن سالارمنش به کارگردانی طوبی بروشم در پلاتوی مجتمع فرهنگی هنری اهرم به روی صحنه رفت.
  مطالب مرتبط

  دهمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان برگزار می‌شود

  دهمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان برگزار می‌شود

  جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان به مانند ۹ دوره گذشته‌، امسال نیز به میزبانی اهرم برگزار خواهد شد. این جشنواره دهه دوم بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد و گروه‌های نمایشی تا ۲۵ آذرماه جهت اعلام آمادگی و نام‌نویسی اثر نمایشی خود در جشنواره مهلت خواهند داشت.

  |

  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور
  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

  حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور

  تئاتر بوشهر با یک مقاله پژوهشی، دو اجرای نقالی و دو نمایش میدانی و یک نمایش آئینی حضوری پررنگ را در هجدهمین جشنواره نمایشهای آئینی-سنتی کشور رقم زده است.

  |

  سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  یاراحمدی که اوایل سال 96 در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال 96 بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا بخشی از وعده خود را محقق کرده است.

  |

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  وجود دریا و نیز خشکی و دشت و نخلستانهای وسیع در استان بوشهر، آداب و سنن و فرهنگی را به‌وجود آورده که تنوع آن همواره دستمایه هنرمندان تئاتر این استان شده است و در این حوزه همواره آثاری ماندگار خلق شده است که چه در سطح استانی و کشوری که گاه در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته ...

  |

  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی
  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

  تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی

  در اواخر دهۀ ۸۰ شمسی، استان بوشهر در دنیای تئاتر فضایی پرتحرک و پویا را تجربه می‌کرد. سالن‌ها و پلاتوها پرترافیک بود؛ اجرای نمایش، تمرین گرو‌های مختلف و … . این فضا بر گروه‌های دانشجویی تئاتر دانشگاه آزاد بوشهر، حوزه هنری بوشهر، اداره ارشاد، مجتمع فرهنگی و در شهرستان‌ها ...

  |

  از امروز آغاز می‌شود؛

بخش استانی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در کرانه آرام خلیج فارس
  از امروز آغاز می‌شود؛

  بخش استانی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در کرانه آرام خلیج فارس

  چهار نمایش در بخش استانی سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مهمان بوشهر شدند. این دومین سال پیاپی است که بوشهر میزبان بخش استانی سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شده است. این جشنواره از امروز 11 دی‌ماه در بوشهر آغاز می‌شود.

  |

  شاهرخ قاسمی:

با موافقت بهزیستی کانون تئاتر معلولان در شهرستان‌ها نمایندگی خواهد داشت
  شاهرخ قاسمی:

  با موافقت بهزیستی کانون تئاتر معلولان در شهرستان‌ها نمایندگی خواهد داشت

  کانون تئاتر معلولان استان بوشهر 21 دی‌ماه 1394 به شماره ثبت 482 و شناسه ملی 14005527464 در مرجع شرکت‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید. این موسسه به‌عنوان یکی از متولیان فعالیت‌های فرهنگی، هنری و آموزشی معلولان در استان فعالیت می‌کند. برگزاری ...

  |

  نظرات کاربران