در حال بارگذاری ...
به‌بهانه برگزاری نشست‌های آموزشی آنلاین ایران تئاتر؛

رسانه پیوند عمیق میان جامعه و تئاتر

ایران‌تئاتر- سودابه زیارتی: بردنِ تئاتر در میان خانواده‌ها به صورتی که همچون موسیقی ازجمله نیازهای فرهنگی آنها باشد، به زعم نگارنده از مسیر رسانه عبور می‌کند. بنابراین توانمندسازی و آموزش اهالی رسانه‌ی تئاتر با تحقق این هدف در ایران تئاتر به‌عنوان مرجع رسانه‌ای و تخصصی تئاتر کشور چند سالی است که پیگیری می‌شود

هنر فاخر تئاتر ضرورتی است برای ارتقای فرهنگ جامعه و در همین راستا صاحبان نظر با تاکید بر این ضرورت از گذشته تا به امروز تلاش کرده‌اند تا با تقویت این بخش از حوزه فرهنگ و هنر در مسیر توسعه و تعالی جامعه گام بردارند.

اما چگونگی توسعه و بهبود تئاتر نیز ضرورت دیگری است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از هنرمندان پژوهشگران و فعالان هنر تئاتر قرار گرفته است. با همین رویکرد است که برنامه‌ریزی در جهت رشد و بالندگی این هنر فاخر و ارائه آن به مخاطبان به طوری‌که بیشترین بازخورد مثبت و ثمربخش را داشته باشد ازجمله مواردی است که با تاکید بسیار پیگیری می‌شود.

برگزاری جشنواره‌ها، ورود بخش خصوصی به تئاتر، توجه به اجراهای عموم  افزودن تئاتر به سبد فرهنگی خانواده.ها  تمرکز بر آموزش و... از جمله اقداماتی است که به‌منظور توسعه تئاتر در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

در این میان اما بر کسی پوشیده نیست که رسانه نیز به‌عنوان یک بازوی قدرتمند تا چه اندازه می‌تواند در پیشبرد اهداف توسعه‌ای تئاتر تاثیرگذار باشد. اگر در گذشته تئاتر تنها مخاطبان خاص خود را داشته است اما امروز به مدد رسانه توانسته است به تعداد مخاطبان خود افزوده و البته در این فرآیند، نوپاست و به جرات می‌توان گفت، شاید رسانه مهمترین و اصلی‌ترین مسیر برای تحقق شعار "تئاتر برای همه" باشد.

بردنِ تئاتر در میان خانواده‌ها به صورتی که همچون موسیقی ازجمله نیازهای فرهنگی آنها باشد، به زعم نگارنده از مسیر رسانه عبور می‌کند. بنابراین توانمندسازی و آموزش اهالی رسانه‌ی تئاتر با تحقق این هدف در ایران تئاتر به‌عنوان مرجع رسانه‌ای و تخصصی تئاتر کشور چند سالی است که پیگیری می‌شود و به همین منظور کارگاه‌های آموزشی با هدف توسعه اخبار و تولید محتوا در این حوزه با حضور فعالان رسانه و تئاتر برگزار شده است.

تا پیش از گسترش و شیوع بیماری کووید ۱۹ این آموزش‌ها اغلب به‌صورت حضوری بوده است اما در حال حاضر کارگاه‌ها به شکل مجازی برگزار می‌شوند.

از جمله کارگاه‌های آموزشی ایران تئاتر، برگزاری نشست‌های مجازیِ سردبیر سایت- علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده و مسئول درگاه‌های استانی-میترا رضایی با رابطان خبری استان‌ها در ایران تئاتر است که تاکنون چهار نشست آن با حضور مسئولان 20 استان کشور به صورت گروه‌های ۴ و ۵ نفره تشکیل و مباحثی با محوریت توسعه اخبار و تولید محتوا، آیین نگارش و ویرایش صحیح اخبار، بررسی راهکارهایی برای سوژه‌یابی و ارتباط موثر با اشخاص در حوزه‌های مختلف که می‌توانند پیوند موثری با تئاتر داشته باشند و... در آن مطرح شده است.

این نشست‌ها که با تمرکز بر هم‌اندیشی در حال برگزاری است و ، تبادل نظر در آن‌ها از سوی مدیران و مسئولان درگاه استانی سایت صورت می‌گیرد، می‌تواند در تقویت نقاط مثبت و یافتن ضعف‌های احتمالی و رفع آن‌ها موثر و کارا باشد.

امید، آن‌که این بازوی مهم بتواند، پیوندی عمیق میان جامعه و تئاتر ایجاد و ضرورت توسعه از مسیر هنر را مرتفع کند.
مطالب مرتبط

با هدف شناسایی استعدادهای نو

نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «شهر خورشید» برگزار می‌شود
با هدف شناسایی استعدادهای نو

نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «شهر خورشید» برگزار می‌شود

جشنواره نمایشنامه‌نویسی «شهر خورشید» باهمت گروه تئاتر «پَرپَروک»، مؤسسه آفرینگان آوای صحنه بندر دیّر و نیز با مشارکت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر برگزار می‌شود.

|

گفت و گو با احمد آرام: نویسندۀ کتاب «آداب خودزنی در تاریکی مطلق»

انتقاد به‌عنوان مکملِ خلاقیت در سیر تکامل و فهم اثر نقش دارد
گفت و گو با احمد آرام: نویسندۀ کتاب «آداب خودزنی در تاریکی مطلق»

انتقاد به‌عنوان مکملِ خلاقیت در سیر تکامل و فهم اثر نقش دارد

ایران تئاتر : مجموعه مقالات «احمد آرام» با محور نقد و تفسیر ادبیات، تئاتر و سینما در کتابی تحت عنوان «آدابِ خودزنی در تاریکیِ مطلق» از سوی انتشارات پاتیزه روانه بازار کتاب شد.

|

در تلویزیون تئاتر ایران آغاز شد

اکران فیلم تئاتر «آشویتس خصوصی لیدی مکبث»
در تلویزیون تئاتر ایران آغاز شد

اکران فیلم تئاتر «آشویتس خصوصی لیدی مکبث»

«آشویتس خصوصی لیدی مکبث» به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار پس از حضور در جشنواره‌های تئاتر استانی فجر و جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، در تلویزیون تئاتر ایران به نمایش در آمد.

|

نظرات کاربران