در حال بارگذاری ...
 • استقبال بی نظیر مردم تنگستان از نمایش نشون خیرو

  «نشون خیرو» داستانی بومی و آئینی داشته و حکایتی عاشقانه را با زبان طنز در کنار مراسم آئینی «گلی گلینک» در اهرم قدیم روایت می‌کند.

  به گزارش تئاتر بوشهر، نمایش «نشون خیرو» به کارگردانی سعید گلچمن و نویسندگی رضا مختارزاده با استقبال کم‌نظیر مردم اهرم از دهم بهمن‌ماه به روی صحنه رفته است و تا بیستم همین ماه در پلاتو این شهر اجرا خواهد شد.

  «نشون خیرو» داستانی بومی و آئینی داشته و حکایتی عاشقانه را با زبان طنز در کنار مراسم آئینی «گلی گلینک» در اهرم قدیم روایت می‌کند.

  کارگردان این نمایش در گفتگو با خبرنگار ایران تئاتر گفت: استارت نمایش «نشون خیرو» در مهرماه سال جاری و در گروه تاتر آریو تنگستان زده شد. این گروه تنها گروه ثبت‌شده تنگستان در طرح استقرار گروه‌های نمایشی سراسر کشور است.

  سعید گلچمن با بیان اینکه، متن این نمایش نوشته دوست خوب و هنرمندم رضا مختارزاده است، ادامه داد: با خواندن این متن متوجه یک سری قابلیت‌های آئینی و بومی خاص در متن شدم.

  اولین کاری که با اجازه نویسنده انجام دادم این بود که جغرافیای متن را «تنگستانی» و زمان نمایش را به برهه‌ای از تاریخ شهر اهرم برده تا بتوانم از قابلیت‌های آئینی و فولکلور تنگستان بیشتر استفاده کنم.

  گلچمن اظهار داشت: تم عاشقانه نمایشنامه به همراه فضای بومی که در برخی صحنه‌ها با موقعیت طنز همراه شد، باعث گردید تا تماشاگران ارتباط خوبی با نمایش برقرار نمایند. من سعی کردم با استفاده از موسیقی بومی زنده در این کار، مخاطب را بیشتر با نمایش همراه کنم و به نوعی کار را از یکنواختی خارج نمایم.

  وی با بیان اینکه در این نمایش 13 بازیگر ایفای نقش کرده و 8 نفر از آنها اولین کار نمایشی خود را تجربه می‌کنند، افزود: حضور نزدیک به 1500 نفر تماشاگر در 12 شب اجرا در پلاتو شماره یک مجتمع فرهنگی هنری اهرم، از اتفاقات خوب اجرای این نمایش بود و برای اولین بار بود که یک اثر نمایشی 12 شب در شهر اهرم و به‌طور کلی در شهرستان تنگستان به روی صحنه می‌رود.

  با توجه به برگزار‌نشدن نهمین جشنواره استانی تاتر طنز تنگستان در سال جاری، تصمیم به برگزاری جشنواره «30 شب با تاتر تنگستان» گرفته شد.

  محسن زنده‌بودی، مهدیه خلیفه، امین امیرپور، علیرضا بهرامیان، حسام جمالی، اصغر عسکریان، هانیه جمالی، پیمان اهرمی، ابراهیم حیدری، احمد احمدزاده، ابوالفضل حیدری، محمد اسپوتین، امیرمحمد آبیار و آریو گلچمن در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند.

  این نمایش در قالب جشنواره «۳۰ شب با تئاتر تنگستان» که با اجرای نمایش «افسانه آب» به کارگردانی یونس رازقی‌پور از ۱ بهمن ماه در اهرم آغاز شده، به روی صحنه رفته است.

  جشنواره «۳۰ شب با تئاتر تنگستان» با اجرای نمایش «حسن سوز کباو» کاری از یاسر رازقی‌پور و «افسانه پری و چوپان» به کارگردانی علیرضا احمدزاده و نوشته اردشیر محمودی‌فرد تا اول اسفند‌ماه ادامه خواهد یافت.

  لازم به یادآوری است، سعید گلچمن، از سال 78 با نمایش «شورش در پادگان» به کارگردانی محسن زنده‌بودی وارد تئاتر شد. وی دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی بوده و سابقه بازی در نزدیک به 30 اثر نمایشی، کارگردانی 15 کار نمایشی و نوشتن 6 نمایشنامه را دارد. حضور و کسب مقام‌های مختلف در جشنواره‌های فجر، سوره‌ماه، طنز، دینی، دفاع مقدس و ... از جمله سوابق تئاتری این هنرمند هم‌استانی است.

  سعید گلچمن سرپرست گروه تئاتر آریو تنگستان (تنها گروه رسمی و ثبت شده تنگستان) در طرح استقرار گروه‌های نمایشی سراسر کشور بوده و در حال حاضر هم به‌عنوان مدیر مجتمع فرهنگی هنری اهرم و مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنگستان مشغول به فعالیت است.
  مطالب مرتبط

  حمید بارونی درگذشت؛

مرد بارانی تئاتر بوشهر آسمانی شد
  حمید بارونی درگذشت؛

  مرد بارانی تئاتر بوشهر آسمانی شد

  هنرمند مردمی شاید کلید واژه مشترک تمام جملاتی بود که ساعاتی پس از کوچ نابهنگام حمید بارونی بر لب ها سوار می شد. هنرمندی از دل تئاتر و هنرهای تجسمی که واکنش ها به کوچ زودهنگامش پس از تحمل یک دوره بیماری، نشان از محبوب بودنش داشت.

  |

  همت بلند زنان در احیا دوباره نقالی در استان بوشهر

  همت بلند زنان در احیا دوباره نقالی در استان بوشهر

  اتفاق مهمی که در هنر استان بوشهر در ده سال گذشته تا امروز شکل گرفته، سیر شکل گیری مسیریست در نقالی که آرام آرام خود را در هنر نمایش کشور نشان می دهد. امروز، به واسطه جدی گرفتن مقوله آموزش از سویی، و نیز توجه خانواده ها به نقالی از سوی دیگر، سبب شکل گیری نسلی در این سامان شده که می ...

  |

  حضور پر رنگ نقالان بوشهری در سومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر

  حضور پر رنگ نقالان بوشهری در سومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر

  بدون تردید، امروز بوشهر یکی از قطب های نقالی کشور به شمار می رود. استانی که تا همین ده سال پیش در این زمینه، عده ای انگشت شمار به شکل پراکنده و بسیار محدود به نقالی می پرداختند، امروزه به جایی رسیده است که هر ماه مجالس و همایش های مختلف نقالی توسط گروهای مختلف برگزار می کند.

  |

  نظرات کاربران