در حال بارگذاری ...
 • فرامرز کلانتری:

  جشنواره تئاتر دینی خارگ می‌تواند پایگاه تئاتر دینی در جنوب کشور شود

  دوازدهمین جشنواره تئاتر دینی استان به همت انجمن هنرهای نمایشی استان، امور فرهنگی هنری شرکت پایانه‌های نفتی ایران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خارگ برگزار و پایان پذیرفت .

  د در یادداشتی گزارش‌گونه، شرحی بر این دوره از جشنواره نوشته که در ادامه می‌خوانید:

   همواره معتقدم تئاتر دینی با رویکردی مردمی‌، می‌تواند جایگاه تئاتر را در جامعه ارتقا دهد. به دلیل مذهبی و دین‌مدار بودن مردم ایران، عموم هنرمندان به این نوع تئاتر روی خوش نشان می‌دهند و نمایش‌های مذهبی بستر مناسبی برای مخاطب‌شناسی و مخاطب‌یابی است.

  مطمئنا هر جشنواره‌ای دارای نقاط ضعف و قوتی است که جشنواره دوازدهم هم از این امر مستثنا نیست. اما نقاط قوت جشنواره امسال آنقدر بارز بود تا بتوان بسیار خوشبینانه به این جشنواره و آینده پیش رو نگاه کرد. اگر روندی که در دوازدهمین جشنواره تئاتر دینی استان شکل گرفت، تداوم داشته باشد نمایش‌های دینی خودکفا خواهند شد. چون سمت و سوی نمایش‌های امسال به درستی به طرف نمایش‌های مردمی بود البته نهادهای مسوول می‌بایست کماکان کمک کنند تا با پتانسیلی که این جشنواره دارد، هنرمندان عرصه نمایش را برای شرکت بیشتر ترغیب کنند. اگر پژوهش‌هایی صورت پذیرد و همایش‌هایی در راستای رسیدن به تعریف درستی از تئاتر دینی برگزار شود، قطعا این جشنواره می‌تواند پایگاه تئاتر دینی در جنوب کشور شود.

  کیفیت آثار نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل‌توجهی داشت. امسال شاهد حضور آثار دم‌دستی با موضوعات تکراری نبودیم. تنوع در آثار انتخابی به‌وضوح دیده می‌شد و صاحبان آثار برای رسیدن به تماشاگر، با تحقیق به مفاهیم و قصه‌های جدید و بدیعی دست پیدا کرده بودند. فضای آموزشی در این دوره از جشنواره بسیار حائز اهمیت بود و قطعا باعث پویایی گروه‌ها خواهد شد هرچند در ذات هر جشنواره به خودی خود یک بستر آموزشی وجود دارد؛ گروه‌ها همدیگر را می‌بینند، از همدیگر می‌آموزند‌، همفکری می‌کنند، تبادل‌نظر اتفاق می‌افتد و در معرض نقد و بررسی یکدیگر قرار می‌گیرند.

  امیدوارم که با پایان یافتن جشنواره، برگزارکنندگان از آثار برجسته جهت اجرای عمومی در سطح استان حمایت کنند تا علاقه‌مندان این طیف از نمایش‌ها در همه جای استان، خروجی‌های جشنواره را ببینند و فضای گفتمان و تحلیل و نقد فراهم شود.

  امید آن‌که در جشنواره سیزدهم شاهد آثاری به مراتب بهتر با مضامین و سوژه‌هایی ناب‌تر باشیم که به یقین با وجود هنرمندان خلاق استان این مهم اتفاق می‌افتد .
  مطالب مرتبط

  تئاتر بوشهر در سالی که گذشت

  تئاتر بوشهر در سالی که گذشت

  سال 1396 گذشت. گذشت با تمام گرمایش، پاییز نداشته اش و زمستانی که نه «چله ای» داشت و نه سرمایی و بارانی. به امید بهاریم. بهار را می توان جستجو کرد. می توان کشفش کرد. می توان به وجودش آورد. برای اهالی تئاتر، «بهار تئاتری» غنی تر از بهار طبیعت است. بهاری که گروه ها و نهادهای مختلف ...

  |

  کارگردان جوان بوشهری اثر بیضایی را به‌ صحنه می‌برد؛

اجرای «مجلس قربانی سنمار» در خانه هنرمندان
  کارگردان جوان بوشهری اثر بیضایی را به‌ صحنه می‌برد؛

  اجرای «مجلس قربانی سنمار» در خانه هنرمندان

  نمایش «مجلس قربانی سنمار» به کارگردانی شیما جوادپور از ۱۶ فروردین تا ۶ اردیبهشت هر شب ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به مدت ۵۵ دقیقه در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران