در حال بارگذاری ...
 • ارمغان بهداروند:

  از جهانشیر یاراحمدی خواهش کردیم بماند

  ما همواره بر نخبگان و تحصیل‌کردگان تئاتری و همه کسانی که به‌واسطه تجربه و یا علم تئاتر توانسته‌اند به موقعیت‌هایی دست پیدا کنند که بر تئاتر اقلیم خود تاثیرگذار باشند تاکید داشته‌ایم.

  نوزدهم فروردین‌ماه سال‌جاری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با مسوولان حوزه فرهنگ و هنر داشت و  در راستای سیاست‌های سال گذشته در حوزه تئاتر کشور و در حمایت از این فاخر، امسال را نیز سال تئاتر نامید. این در حالی بود که به‌دلیل عدم تخصیص بودجه کافی برای این بخش، بسیاری از اولویت‌های حوزه نمایش محقق نشد و شاید دلیل عمده نام‌گذاری سال 95 به‌نام تئاتر در حقیقت ادامه و در پیش‌گرفتن سیاست‌های حمایتی در این بخش باشد.

  حضور ارمغان بهداروند، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور در روز برگزاری انتخابات انجمن نمایش استان بوشهر، بهانه‌ای شد تا گفت‌و‌گویی در اینباره با وی انجام دهیم که در ادامه می‌خوانید:

   

  با توجه به این‌که امسال را هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال تئاتر نامگذاری و مرکز هنرهای نمایشی نیز شعار امسال خود را اجرای عموم انتخاب کردندف ایا بودجه ویژه‌ای در این خصوص برای تئاتر کشور در نظر گرفته شده است؟

  از آنجا که سال 94 نیز سال حمایت از تئاتر نام نهاده شده بود، اتفاقات زیربنائی در حوزه تئاتر کشور صورت گرفت. اما به دلیل عدم تخصیص بودجه کافی در حد و توان محقق‌شدن این شعار، سال 95 نیز در حقیقت ادامه سال حمایت از تئاتر  معرفی شده است. در همان ابتدای سال در تعیین اعتبار تئاتر کشور، مبلغ قابل توجه‌ای به این حوزه تخصیص داده شد که امیدواریم با پیگیری مدیرکل هنرهای نمایشی این اعتبار اخذ و برای اعتلای تئاتر در تهران و سراسر کشور هزینه شود.

  بنابراین بودجه‌بندی برای هر استان مشخص شده.اولویت تخصیص بودجه برای استان‌ها به چه صورت است؟

  سیاست مرکز هنرهای نمایشی در سال 94 برای تحقق شعار حمایت از تئاتر، الویت‌بخشی به گروه‌های تئاتری و واسپاری تصمیمات تئاتر به خود استان‌ها بود که در اجرای این سیاست، برگزاری تئاتر استان‌ها توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت مستقل بود. در سال 95 هم علاوه بر در پیش‌گرفتن این سیاست، تلاش شده است تا با انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی بین ادارات کل و معاونت هنری، این بودجه بنا به شرایط مورد نیاز این استان در اختیارشان قرار بگیرد. که بوشهر از جمله استان‌هایی است که در بخش تئاتر حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و این مساله حتما در تخصیص بودجه برای استان‌ها منظور می‌شود.

  با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که اداره کل ارشاد بوشهر با مرکز هنرهای نمایشی امضا کردند، بودجه 200 میلیونی برای تجهیز تئاتر شهر بوشهر تعلق گرفته و بندهای مشخصی هم دارد که این مبلغ کجا باید هزینه شود.

  در سال 94 به‌علت کمبود‌هایی که در بحث بودجه داشتیم، نتوانستیم به اولویت‌های مدنظرمان دست پیدا کنیم و این مساله در تمامیت موضوعات فرهنگی توسعه پیدا کرده بود. اما ان‌شالله در سال 95 این اتفاق حتما صورت خواهد گرفت. در خصوص تجهیز و راه‌اندازی اماکن تئاتری مثل بلک‌باکس‌ها و سالن‌هایی که صرفا برای تئاتر و اجرای عمومی در نظر گرفته شده‌اند، مقرر شده که با امضا تفاهم‌نامه‌هایی بین مراکزی از استان‌ها مثل شهرداری‌ها، شوراهای شهر و مرکز توسعه اقتصادی با مرکز هنرهای نمایشی بودجه‌هایی به‌صورت مشترک تخصیص داده شود و نسبت به تجهیز اماکن تئاتری اقدام شود. در خصوص بودجه 200 میلیونی مورد سوال هم اطلاعات کامل آن را به‌زودی با مصاحبه تلفنی که با شما خواهم داشت در اختیارتان قرار می‌دهم.

  شیوه اداره انجمن نمایش استان‌ها با توجه به آئین‌نامه جدید انتخابات، تغییر کرده است. به‌نظر شما این مساله چه اثرات مثبتی را در پی خواهد داشت؟

  توسعه تئاتر، نیازمند تقویت زیرساخت‌های تئاتر شهرستانی و استان‌هاست. کما این‌که تئاتر مرکز، خارج از تئاتر کشور نیست. انجمن هنرهای نمایشی با تبعیت از سیاست‌های مرکز هنرهای نمایشی، نسبت به برگزاری انتخابات به‌عنوان یک فرآیند متعالی که هنرمندان بتوانند، برای برنامه‌ریزی هنری خود تصمیم بگیرند، اقدام به برگزاری انتخابات به شیوه جدید کرده است. مدت‌ها درباره این شیوه‌نامه با کارشناسان، ادارات کل و هنرمندان در سراسر کشور بحث و تبادل نظر کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که انتخابات به‌صورت تک استانی برگزار شود و هر استان برای خود یک انجمن مستقل شعبه‌ای داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که ما همه چیز را تابعی از بودجه و اعتبار نبینیم. در همه این سال‌ها هنرمندان بدون بودجه، بدون سالن و بدون امکانات توانمندی خود را بروز دادند و با خلق آثار ماندگاری در سطح استان‌ها در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شرکت کردند. حالا این شیوه انتخابات باعث می‌شود که تئاتر با برنامه‌ریزی بهتر و با هدف‌گذاری به‌سمت جلو حرکت کند. ما امیدوار هستیم این شیوه انتخاب و فعال‌شدن بخش مشارکتی هنرمندان، باعث تاثیرگذاری آنها بر سیاست‌گذاری دولت شده و شاهد اتفاقات خوشایندی در حوزه نمایش کشور باشیم.

  طی دو سالی که آقای یاراحمدی رئیس انجمن نمایش استان بوشهر بودند، ما شاهد اتفاقات خیلی خوبی در حوزه نمایش استان بودیم. علی‌رقم درخواست‌های مکرر از ایشان، آقای یاراحمدی نپذیرفتند که در لیست کاندیداها باشند. عدم حضور جهانشیر یاراحمدی در لیست کاندیداها به چه علت بوده است؟

  با توجه به این‌که در شرف انتخابات هستیم، اجازه بدید به این سوال پاسخ کلی بدهم. ما همواره بر نخبگان و تحصیل‌کردگان تئاتری و همه کسانی که به‌واسطه تجربه و یا علم تئاتر توانسته‌اند به موقعیت‌هایی دست پیدا کنند که بر تئاتر اقلیم خود تاثیرگذار باشند تاکید داشته‌ایم. در حوزه انتخابات استانی نیز ما از ابتدا خواهش کردیم دوستانی که نقش و تاثیرگذاری ویژه بر تئاتر استان خود داشته‌اند با تشکیل و تاسیس گروه‌های تئاتری این نقش را ادامه دهند. آقای جهانشیر یاراحمدی به‌عنوان یکی از چهره‌های اصلی تئاتر استانی و به‌ویژه استان بوشهر، زحمات زیادی را متقبل شدند و نقش تاثیرگذاری در تئاتر و برنامه‌ریزی جشنواره‌ها و فرآیندهای تئاتری استان بوشهر داشتند. از طرفی مشارکت و نامزد‌شدن در انتخابات یک فرآیند شخصی است. این تصمیم شخصی با نهادهای اجتماعی روبه‌روی خود نیز چالش‌هایی را خواهد داشت. ما به‌واسطه این‌که ایشان می‌توانند به‌ عنوان یک چهره توانمند، تاثیر زیادی در آینده تئاتر این منطقه ایفا کنند، از وی خواستیم که در تصمیم خود بازنگری کنند و در جلسه‌ای که امروز در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر برگزار شد، عقاید و نظرات خود را تقدیم کردیم. علت حادی را برای این موضوع متصور نیستیم. شاید به واسطه مشکلات کاری و یا شخصی تصمیم به عدم شرکت برای کاندیداتوری انتخابات گرفته باشند. اما قول دادند که همواره در کنار تئاتر استان بوشهر باشند و از مزیت حضور و نقش موثرشان استفاده شود.

      خبرنگار : سودابه زیارتی
  مطالب مرتبط

  جهانشیر یاراحمدی:

اجرای عموم در استان بوشهر به یک جریان تبدیل شده است
  جهانشیر یاراحمدی:

  اجرای عموم در استان بوشهر به یک جریان تبدیل شده است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی بوشهر  در برنامه «شب تئاتر» گفت: تا 6 سال گذشته، دغدغه اجرای عموم، به این شکلی که الان در استان وجود دارد، وجود نداشت. حتی خود کارگردان‌ها تمایل به اجرای عموم بلندمدت نداشتند؛ اما الان تبدیل به یک جریان شده است.

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

  خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم

  جهانشیر یاراحمدی که به نمایندگی از روسای انجمن‌های نمایش کشور در نشست وزیر ارشاد با اهالی فرهنگ و هنر استان بوشهر سخن می‌گفت، بر ثبات مدیریت تئاتر کشور در دولت تدبیر و امید تاکید کرده و خواستار ادامه این روند شد.

  |

  جهانشیر یاراحمدی:

اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است
  جهانشیر یاراحمدی:

  اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با ابراز ناراحتی از لغو اجرای دو گروه نمایشی از تهران که قرار بود در جشنواره فجر استانی بوشهر انجام شود، گفت: اینجا شهری است که ایرج صغیری در آن نفس می‌کشد؛ هر گروه با هر قالب حرفه‌ای باید با افتخار در بوشهر اجرا کند. من به نمایندگی از ...

  |

  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم
  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم

  تئاتر هنر گفتگوست و جشنواره امسال مزین است به این واژه: «جشن گفتگو». گفت و گو اساس تئاتر است و جامعه ما چقدر امروز به آن نیازمند.و هنر تئاتر این پتانسیل را دارد تا با قدرت، گفتگو را میان مردم رواج دهد. اگر چه فراز و فرودهای بیشمار دارد که همه قابل فتح شدن است؛ اما برای رواج گفتگو ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

«محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  «محپلنگ»؛ شعری بلند در ادبیات نمایشی

  جهانشیر یاراحمدی در مراسم رونمایی از کتاب نمایشنامه «محپلنگ» گفت: به گمان من «محپلنگ» شعر بلندی است در ادبیات نمایشی ایران‌زمین؛ متنی بسیار شاعرانه و غزل‌گونه که امیدوارم امشب بعد از خواندن این کتاب به توانایی قلم استاد پی ببرید

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند

  جهانشیر یاراحمدی با بیان اینکه 34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند، گفت: زمان فعالیت پروانه پنج گروه نخستی که در سال 91 موفق به کسب مجوز فعالیت شده بودند‌؛ به پایان رسیده بود.به همین سبب این پنج گروه مدارک لازم جهت تمدید فعالیت خود را تکمیل و ارائه کردند .پس از ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد؛

پیشنهاد برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خلیج فارس در بوشهر
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد؛

  پیشنهاد برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خلیج فارس در بوشهر

  چهارشنبه هفته گذشته در نشست روسای انجمن‌های نمایشی کشور با مهدی شفیعی-مدیر کل هنرهای نمایشی- و ارمغان بهداروند-مدیرعامل انجمن نمایش کشور- رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله تئاتر بوشهر از مدیرکل مرکز خواست برای برگزاری جشنواره ...

  |

  نظرات کاربران