در حال بارگذاری ...
 • یادداشتی بر روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاه خلیج فارس

  تئاتر دانشجویی تئاتر پیشتاز و اعتراض است و باید به ابعاد آموزشی و روشنگری آن برای جامعه دقت بیشتری گردد باید مرز خود را در انتخاب متن با دیگر جشنواره جدا کرد امروز سوای درگیریهای فکری با درس و کلاس باید زمینه فکری هدف‌دار با ایده‌های نو و تاثیر‌گذار روی صحنه آورد.‌

  به گزارش تئاتر بوشهر، روز دوم جشنواره با نمایش «امپرسیون جیغ بنفش»، نوشته پیام لاریان نویسنده خوب استان فارس به کارگردانی محمد خالدی از دانشکده فنی مهندسی جم در پلاتو استاد امیری روی صحنه رفت. باز هم استقبال خوب در حالیکه خیلی‌ها پشت درب‌ بسته ماندند. نمایش دوم امروز نمایش «آسانسور»، نوشته هستی حسینی و به کارگردانی آقای مهرداد زهرایی از دانشکده کشاورزی دشتستان بود که در پلاتو استاد صغیری به روی صحنه رفت. جای بسی خوشحالی بود که سطح تئاتر دانشجویی نسبت به سنوات قبل پیشرفت داشته که با استقبال خوبی روبه‌رو می‌شود اما هنوز ضعفهایی در نمایشهای این قشر روشنفکر دیده می‌شود که بیشتر در انتخاب متون است‌. تئاتر دانشجویی تئاتر پیشتاز و اعتراض است و باید به ابعاد آموزشی و روشنگری آن برای جامعه دقت بیشتری گردد باید مرز خود را در انتخاب متن با دیگر جشنواره جدا کرد امروز سوای درگیریهای فکری با درس و کلاس باید زمینه فکری هدف‌دار با ایده‌های نو و تاثیر‌گذار روی صحنه آورد.‌ موضوع دیگر متون طولانی را با توجه به توانایی بازیگران خود انتخاب نماییم. به‌جای مباحثه سعی در نمایش و تصویری‌کردن گفتگو‌ها داشته باشیم در دنیای الکترونیک متون طولانی از حوصله تماشاگر خارج است‌. اما با همه این تفاسیر باید مرحبا گفت به دانشجویانی که با توجه به کمبود امکانات کمر همت می‌بندند و بهترین و شیرین‌ترین‌ خاطرات دوران تحصیلی را برای دوستان خود و علاقمندان هنر تئاتر رقم می‌زنند کارگردان علاقمندی که بخشی از هزینه‌های نمایش را حتی از جیب دانشجویی خود تامین می‌نمایند. به امید داشتن نگاههای نو به نمایشهای دانشگاهی و حمایت بیشتر از طرف مسئولان فرهنگی کشور.

   

  گزارش از خداداد رضایی
  مطالب مرتبط

  دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر معلولین‌ در بوشهر:

نمایش درمانی سبب توانمند سازی معلولین و پذیرش اجتماعی می‌شود
  دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر معلولین‌ در بوشهر:

  نمایش درمانی سبب توانمند سازی معلولین و پذیرش اجتماعی می‌شود

  شاید تصور کنید که نمایش درمانی صرفا روی اختلالات رفتاری و درمان این گونه اختلالات خواهد بود اما به این صورت نیست و ما برای بالا بردن تمرکز، تقویت عضلات، تقویت گفتار، تقویت ماهیچه های بدن، حرکات چشمی و... از نمایش درمانی استفاده می‌کنیم.

  |

  نظرات کاربران