در حال بارگذاری ...
 • یادداشتی بر روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاه خلیج فارس

  تئاتر دانشجویی تئاتر پیشتاز و اعتراض است و باید به ابعاد آموزشی و روشنگری آن برای جامعه دقت بیشتری گردد باید مرز خود را در انتخاب متن با دیگر جشنواره جدا کرد امروز سوای درگیریهای فکری با درس و کلاس باید زمینه فکری هدف‌دار با ایده‌های نو و تاثیر‌گذار روی صحنه آورد.‌

  به گزارش تئاتر بوشهر، روز دوم جشنواره با نمایش «امپرسیون جیغ بنفش»، نوشته پیام لاریان نویسنده خوب استان فارس به کارگردانی محمد خالدی از دانشکده فنی مهندسی جم در پلاتو استاد امیری روی صحنه رفت. باز هم استقبال خوب در حالیکه خیلی‌ها پشت درب‌ بسته ماندند. نمایش دوم امروز نمایش «آسانسور»، نوشته هستی حسینی و به کارگردانی آقای مهرداد زهرایی از دانشکده کشاورزی دشتستان بود که در پلاتو استاد صغیری به روی صحنه رفت. جای بسی خوشحالی بود که سطح تئاتر دانشجویی نسبت به سنوات قبل پیشرفت داشته که با استقبال خوبی روبه‌رو می‌شود اما هنوز ضعفهایی در نمایشهای این قشر روشنفکر دیده می‌شود که بیشتر در انتخاب متون است‌. تئاتر دانشجویی تئاتر پیشتاز و اعتراض است و باید به ابعاد آموزشی و روشنگری آن برای جامعه دقت بیشتری گردد باید مرز خود را در انتخاب متن با دیگر جشنواره جدا کرد امروز سوای درگیریهای فکری با درس و کلاس باید زمینه فکری هدف‌دار با ایده‌های نو و تاثیر‌گذار روی صحنه آورد.‌ موضوع دیگر متون طولانی را با توجه به توانایی بازیگران خود انتخاب نماییم. به‌جای مباحثه سعی در نمایش و تصویری‌کردن گفتگو‌ها داشته باشیم در دنیای الکترونیک متون طولانی از حوصله تماشاگر خارج است‌. اما با همه این تفاسیر باید مرحبا گفت به دانشجویانی که با توجه به کمبود امکانات کمر همت می‌بندند و بهترین و شیرین‌ترین‌ خاطرات دوران تحصیلی را برای دوستان خود و علاقمندان هنر تئاتر رقم می‌زنند کارگردان علاقمندی که بخشی از هزینه‌های نمایش را حتی از جیب دانشجویی خود تامین می‌نمایند. به امید داشتن نگاههای نو به نمایشهای دانشگاهی و حمایت بیشتر از طرف مسئولان فرهنگی کشور.

   

  گزارش از خداداد رضایی
  مطالب مرتبط

  فراخوان جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی ایثار منتشر شد

  فراخوان جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی ایثار منتشر شد

  اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثار گران با همکاری اداره کل بنیاد شهید وامورایثارگران استان بوشهر و انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با هدف تبیین ارزش های والای انسانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی ایثار را برگزار می نماید.

  |

  همت بلند زنان در احیا دوباره نقالی در استان بوشهر

  همت بلند زنان در احیا دوباره نقالی در استان بوشهر

  اتفاق مهمی که در هنر استان بوشهر در ده سال گذشته تا امروز شکل گرفته، سیر شکل گیری مسیریست در نقالی که آرام آرام خود را در هنر نمایش کشور نشان می دهد. امروز، به واسطه جدی گرفتن مقوله آموزش از سویی، و نیز توجه خانواده ها به نقالی از سوی دیگر، سبب شکل گیری نسلی در این سامان شده که می ...

  |

  حضور پر رنگ نقالان بوشهری در سومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر

  حضور پر رنگ نقالان بوشهری در سومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر

  بدون تردید، امروز بوشهر یکی از قطب های نقالی کشور به شمار می رود. استانی که تا همین ده سال پیش در این زمینه، عده ای انگشت شمار به شکل پراکنده و بسیار محدود به نقالی می پرداختند، امروزه به جایی رسیده است که هر ماه مجالس و همایش های مختلف نقالی توسط گروهای مختلف برگزار می کند.

  |

  نظرات کاربران