در حال بارگذاری ...
 • سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  یاراحمدی که اوایل سال ۹۶ در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال ۹۶ بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا بخشی از وعده خود را محقق کرده است.

   

  سومین پلاتو مجموعه تئاتر شهر بوشهر پس از پلاتو استاد امیری و پلاتو استاد صغیری در مدت کمتر از دوماه ساخته شد و هم اکنون آماده بهره برداریست. این سالن در ساختمان مجموعه تئاتر شهر بوشهر قرار دارد. ساختمانی که نخستین دستاورد دوره مدیریت جهانشیر یاراحمدی در انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر بوده و درست در شصتمین روز حضورش در انجمن استان با حضور استاندار بوشهر و مدیر کل ارشاد و پیشکسوتان تئاتر به دست استاد ایرج صغیری افتتاح شد تا هنرمندان تئاتر، ساختمانی مستقل برای تمرینات و مدیریت تئاتر خود داشته باشند. حالا در دل این مجموعه، یک تماشاخانه جدید ساخته شده است. یاراحمدی که اوایل سال 96 در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال 96 بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا یکی از وعده خود را محقق کرده است. او درباره چگونگی ساخت این تماشاخانه می‌گوید‌: «‌همه چیز از یک پیشنهاد ساده شروع شد. پیشنهادی که ساده بود ولی من جدی گرفتمش. اوائل تابستان 95 بود که دو تن از دوستان تئاتری پیشنهاد کردند با ادغام پلاتوهای تمرینی مجموعه تئاتر شهر، می‌توانیم یک سالن جدید  با قابلیت‌های اجرا داشته باشیم. به این پیشنهاد خیلی جدی فکر کردم و یک ماه بعد در جلسه‌ای با مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خانم دکتر ماحوزی این پیشنهاد را در جریان گذاشتم. ایشان با ابراز خوشحالی از اینکه بتوانیم سالنی را به این مجموعه اضافه کنیم با این پیشنهاد، مثل همیشه مواففت کرد. اما قضیه را مشروط گذاشت به شرایط فنی ساختمان. مشکلات دقیقا بعد از همان جلسه آغاز شد. هیچ نقشه‌ای از آن ساختمان در اداره ارشاد نبود‌، همان‌طور که در بنیاد مسکن و شهر سازی هم نبود‌؛ با پیگیری مدام‌، مهندسین ناظر ساختمان را پیدا کردیم که به افتخار بازنشستگی نائل آمده بودند. هر دو ناظر محترم، بسیار صمیمانه و دوستانه با اینکه هیچ نقشه‌ای وجود نداشت، ساختمان را و ریز به ریز تشریح کرده و درباره جزئیات آن توضیح دادند.»

  یاراحمدی یادآور شد: «‌این قصه‌ای که شما الان دارید در یک خلاصه چند خطی می‌نویسید و می‌خوانید، برای ما نزدیک به دوازده ماه زمان برد. نتایج قطعی تحقیقات و پیگیری‌ها سرانجام اوائل امسال(96) مشخص شد و تصمیم گرفتیم که این مهم را به انجام برسانیم.»

  او در مورد زمان شروع به کار این پروژه هم گفت: «دقیقا ششم خردادماه نود وشش، شروع کردیم و با سرعت تمام کارها را پیش بردیم و قبل از رسیدن به دوماه سالن تکمیل شد.»

  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درباره وضعیت فعلی سالن در ادامه گفت:

  «سالن الان آماده است. هم از نظر اکوستیکی، هم دیوار‌بندی‌ها‌، کانال‌های نورپردازی، خنک‌کننده، سیستم صوتی، سیستم نوری و... تنها نکته‌ای که جای آن در این سالن خالیست، نشیمن‌های جایگاه تماشاگران است که در شهریورماه انجام خواهد شد.»

  یاراحمدی در مورد نورهای این سالن می‌گوید‌: «24 خروجی نور تعبیه شده که 12 تا از آن‌ها فعلا پوشش نوری دارد. علاوه بر این، سیستم صوتی این سالن نیز نصب شده است.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان در مورد جایگاه تماشاگران گفت: «تلاشمان بر این است که کیفیت را فدای کمیت نکنیم. بنابراین اول به کیفیت نشیمن‌ها فکر می‌کنیم و بعد به تعداد. رعایت استاندارد فاصله‌ها از کف و بین ردیف‌ها مدنظر است که امیدوارم به بهترین شکل انجام شود.»

  یاراحمدی در ادامه افزود: «خوشحالم که یک سالن دیگر به جمع سالن‌های تئاتری استان اضافه شد و امیدوارم که هنرمندان تئاتر از این سالن‌ها مراقبت و مواظبت بیشتری کنند تا عمر و دوام بیشتری داشته باشند.

  وی همچنین از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌خاطر همراهی همواره‌اش از تئاتر استان تشکر کرد و از همراهی جناب آقای بردستانی معاونت محترم اداری مالی اداره کل سپاسگزاری نمود.»

  یاراحمدی در پایان، ضمن تبریک مجدد به هنرمندان تئاتر به خاطر این سالن، از تلاش‌های بی‌وقفه حاج‌احمد مظفری، مدیر محترم تئاتر شهر که کلیه امور ساخت این سالن را مدیریت کردند، صمیمانه سپاسگزاری کرد.

  یاراحمدی درباره نام این تماشاخانه هم گفت: «به‌زودی جلسه تصویب نام این تماشاخانه با حضور مدیر‌کل ارشاد برگزار می‌شود و به اطلاع عموم خواهد رسید.»
  سودابه زیارتی
  مطالب مرتبط

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر:

  34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند

  جهانشیر یاراحمدی با بیان اینکه 34 گروه نمایشی در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند، گفت: زمان فعالیت پروانه پنج گروه نخستی که در سال 91 موفق به کسب مجوز فعالیت شده بودند‌؛ به پایان رسیده بود.به همین سبب این پنج گروه مدارک لازم جهت تمدید فعالیت خود را تکمیل و ارائه کردند .پس از ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد؛

پیشنهاد برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خلیج فارس در بوشهر
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد؛

  پیشنهاد برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خلیج فارس در بوشهر

  چهارشنبه هفته گذشته در نشست روسای انجمن‌های نمایشی کشور با مهدی شفیعی-مدیر کل هنرهای نمایشی- و ارمغان بهداروند-مدیرعامل انجمن نمایش کشور- رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله تئاتر بوشهر از مدیرکل مرکز خواست برای برگزاری جشنواره ...

  |

  جهانشیر یاراحمدی در گفتگو با تئاتر بوشهر:

همۀ «نق»ها در حاشیه جشنواره زده می شود در این سه سال انتقادی نشنیدم
  جهانشیر یاراحمدی در گفتگو با تئاتر بوشهر:

  همۀ «نق»ها در حاشیه جشنواره زده می شود/ در این سه سال انتقادی نشنیدم

  جهانشیر یاراحمدی: این فضا نیاز به نقد دارد؛ نقدی که بتوان از آن درس گرفت و مسیر اشتباهی را اصلاح کرد. متاسفانه عمده حرف‌ها در این فضا در حاشیه جشنواره‌ها رخ می‌دهد و ناشی از این است که هر کسی خود را برتر از دیگری می‌داند. به زودی در بحث مفصل‌تر دیگری منحصرا درباره چرایی این ...

  |

  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور
  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

  حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور

  تئاتر بوشهر با یک مقاله پژوهشی، دو اجرای نقالی و دو نمایش میدانی و یک نمایش آئینی حضوری پررنگ را در هجدهمین جشنواره نمایشهای آئینی-سنتی کشور رقم زده است.

  |

  در سوگ جواد تلیان؛

خوش‌بحال بهشتیان
  در سوگ جواد تلیان؛

  خوش‌بحال بهشتیان

  باز هم داس مرگ، مهربانی را از باغ هنر چید. خبر کوتاه بود و تلخ در ظهر روزی که شرجی از سر و کول بندری بالا می‌رفت که او عاشقانه در آن زیسته بود؛ «جواد تلیان» پر کشید.

  |

  نظرات کاربران