در حال بارگذاری ...
 • سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  یاراحمدی که اوایل سال ۹۶ در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال ۹۶ بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا بخشی از وعده خود را محقق کرده است.

   

  سومین پلاتو مجموعه تئاتر شهر بوشهر پس از پلاتو استاد امیری و پلاتو استاد صغیری در مدت کمتر از دوماه ساخته شد و هم اکنون آماده بهره برداریست. این سالن در ساختمان مجموعه تئاتر شهر بوشهر قرار دارد. ساختمانی که نخستین دستاورد دوره مدیریت جهانشیر یاراحمدی در انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر بوده و درست در شصتمین روز حضورش در انجمن استان با حضور استاندار بوشهر و مدیر کل ارشاد و پیشکسوتان تئاتر به دست استاد ایرج صغیری افتتاح شد تا هنرمندان تئاتر، ساختمانی مستقل برای تمرینات و مدیریت تئاتر خود داشته باشند. حالا در دل این مجموعه، یک تماشاخانه جدید ساخته شده است. یاراحمدی که اوایل سال 96 در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال 96 بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا یکی از وعده خود را محقق کرده است. او درباره چگونگی ساخت این تماشاخانه می‌گوید‌: «‌همه چیز از یک پیشنهاد ساده شروع شد. پیشنهادی که ساده بود ولی من جدی گرفتمش. اوائل تابستان 95 بود که دو تن از دوستان تئاتری پیشنهاد کردند با ادغام پلاتوهای تمرینی مجموعه تئاتر شهر، می‌توانیم یک سالن جدید  با قابلیت‌های اجرا داشته باشیم. به این پیشنهاد خیلی جدی فکر کردم و یک ماه بعد در جلسه‌ای با مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خانم دکتر ماحوزی این پیشنهاد را در جریان گذاشتم. ایشان با ابراز خوشحالی از اینکه بتوانیم سالنی را به این مجموعه اضافه کنیم با این پیشنهاد، مثل همیشه مواففت کرد. اما قضیه را مشروط گذاشت به شرایط فنی ساختمان. مشکلات دقیقا بعد از همان جلسه آغاز شد. هیچ نقشه‌ای از آن ساختمان در اداره ارشاد نبود‌، همان‌طور که در بنیاد مسکن و شهر سازی هم نبود‌؛ با پیگیری مدام‌، مهندسین ناظر ساختمان را پیدا کردیم که به افتخار بازنشستگی نائل آمده بودند. هر دو ناظر محترم، بسیار صمیمانه و دوستانه با اینکه هیچ نقشه‌ای وجود نداشت، ساختمان را و ریز به ریز تشریح کرده و درباره جزئیات آن توضیح دادند.»

  یاراحمدی یادآور شد: «‌این قصه‌ای که شما الان دارید در یک خلاصه چند خطی می‌نویسید و می‌خوانید، برای ما نزدیک به دوازده ماه زمان برد. نتایج قطعی تحقیقات و پیگیری‌ها سرانجام اوائل امسال(96) مشخص شد و تصمیم گرفتیم که این مهم را به انجام برسانیم.»

  او در مورد زمان شروع به کار این پروژه هم گفت: «دقیقا ششم خردادماه نود وشش، شروع کردیم و با سرعت تمام کارها را پیش بردیم و قبل از رسیدن به دوماه سالن تکمیل شد.»

  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درباره وضعیت فعلی سالن در ادامه گفت:

  «سالن الان آماده است. هم از نظر اکوستیکی، هم دیوار‌بندی‌ها‌، کانال‌های نورپردازی، خنک‌کننده، سیستم صوتی، سیستم نوری و... تنها نکته‌ای که جای آن در این سالن خالیست، نشیمن‌های جایگاه تماشاگران است که در شهریورماه انجام خواهد شد.»

  یاراحمدی در مورد نورهای این سالن می‌گوید‌: «24 خروجی نور تعبیه شده که 12 تا از آن‌ها فعلا پوشش نوری دارد. علاوه بر این، سیستم صوتی این سالن نیز نصب شده است.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان در مورد جایگاه تماشاگران گفت: «تلاشمان بر این است که کیفیت را فدای کمیت نکنیم. بنابراین اول به کیفیت نشیمن‌ها فکر می‌کنیم و بعد به تعداد. رعایت استاندارد فاصله‌ها از کف و بین ردیف‌ها مدنظر است که امیدوارم به بهترین شکل انجام شود.»

  یاراحمدی در ادامه افزود: «خوشحالم که یک سالن دیگر به جمع سالن‌های تئاتری استان اضافه شد و امیدوارم که هنرمندان تئاتر از این سالن‌ها مراقبت و مواظبت بیشتری کنند تا عمر و دوام بیشتری داشته باشند.

  وی همچنین از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌خاطر همراهی همواره‌اش از تئاتر استان تشکر کرد و از همراهی جناب آقای بردستانی معاونت محترم اداری مالی اداره کل سپاسگزاری نمود.»

  یاراحمدی در پایان، ضمن تبریک مجدد به هنرمندان تئاتر به خاطر این سالن، از تلاش‌های بی‌وقفه حاج‌احمد مظفری، مدیر محترم تئاتر شهر که کلیه امور ساخت این سالن را مدیریت کردند، صمیمانه سپاسگزاری کرد.

  یاراحمدی درباره نام این تماشاخانه هم گفت: «به‌زودی جلسه تصویب نام این تماشاخانه با حضور مدیر‌کل ارشاد برگزار می‌شود و به اطلاع عموم خواهد رسید.»
  سودابه زیارتی
  مطالب مرتبط

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  وجود دریا و نیز خشکی و دشت و نخلستانهای وسیع در استان بوشهر، آداب و سنن و فرهنگی را به‌وجود آورده که تنوع آن همواره دستمایه هنرمندان تئاتر این استان شده است و در این حوزه همواره آثاری ماندگار خلق شده است که چه در سطح استانی و کشوری که گاه در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته ...

  |

  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی
  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

  تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی

  در اواخر دهۀ ۸۰ شمسی، استان بوشهر در دنیای تئاتر فضایی پرتحرک و پویا را تجربه می‌کرد. سالن‌ها و پلاتوها پرترافیک بود؛ اجرای نمایش، تمرین گرو‌های مختلف و … . این فضا بر گروه‌های دانشجویی تئاتر دانشگاه آزاد بوشهر، حوزه هنری بوشهر، اداره ارشاد، مجتمع فرهنگی و در شهرستان‌ها ...

  |

  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر طنز تنگستان؛

مرهمی در انبوهی اندوه
  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر طنز تنگستان؛

  مرهمی در انبوهی اندوه

  جشنواره تئاتر طنز که می تواند با تقویت و تزریق اعتبارات کافی به آن، نیاز غیرقابل انکار جامعه معاصر ما را به شادی و نشاط تا اندازه زیادی برطرف کند. کیفی شدن آثاری که در این دست جشنواره ها به روی صحنه رفته و یا به اجرای عموم می روند، هم درمانی ریشه‌ای برای برون رفت افراد جامعه از ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر :

  خواستار ثبات مدیریت تئاتر کشور در چهار سال آینده هستیم

  جهانشیر یاراحمدی که به نمایندگی از روسای انجمن‌های نمایش کشور در نشست وزیر ارشاد با اهالی فرهنگ و هنر استان بوشهر سخن می‌گفت، بر ثبات مدیریت تئاتر کشور در دولت تدبیر و امید تاکید کرده و خواستار ادامه این روند شد.

  |

  جهانشیر یاراحمدی:

اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است
  جهانشیر یاراحمدی:

  اخلاق مهم ترین شاخصه ماندگاری پیشکسوتان است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با ابراز ناراحتی از لغو اجرای دو گروه نمایشی از تهران که قرار بود در جشنواره فجر استانی بوشهر انجام شود، گفت: اینجا شهری است که ایرج صغیری در آن نفس می‌کشد؛ هر گروه با هر قالب حرفه‌ای باید با افتخار در بوشهر اجرا کند. من به نمایندگی از ...

  |

  رئیس انجمن نمایش استان بوشهر:

پلاتو سوم بوشهر به نام مرحوم حمید لطفی مزیّن شد
  رئیس انجمن نمایش استان بوشهر:

  پلاتو سوم بوشهر به نام مرحوم حمید لطفی مزیّن شد

  جهانشیر یاراحمدی در مراسم افتتاح سومین پلاتو مجموعه تئاتر شهر بوشهر که  به نام مرحوم حمید لطفی مزیّن شد با بیان این که بسیاری از استان‌ها هستند که ظرفیت تئاتری پائین‌تری نسبت به استان بوشهر داشتند، گفت: اما شاهد بودیم که آن ها مجموعه تئاتر شهر هم داشتند اما استان ما با این ...

  |

  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم
  یادداشت جهانشیر یاراحمدی، دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  در «جشن گفتگوی تئاتر ایران»؛ ببینیم و گفتگو کنیم

  تئاتر هنر گفتگوست و جشنواره امسال مزین است به این واژه: «جشن گفتگو». گفت و گو اساس تئاتر است و جامعه ما چقدر امروز به آن نیازمند.و هنر تئاتر این پتانسیل را دارد تا با قدرت، گفتگو را میان مردم رواج دهد. اگر چه فراز و فرودهای بیشمار دارد که همه قابل فتح شدن است؛ اما برای رواج گفتگو ...

  |

  نظرات کاربران