در حال بارگذاری ...
 • در سوگ پیشکسوت تئاتر بوشهر؛

  سلام سیاهِ سفید‌روی

  این بدترین خبری است که در این روزهای مانده به جشن سالانه تئاتر بوشهر شنیدم. جواد تلیان بازیگر شریف و متواضع تئاتر بوشهر در گذشت. گرچه نتوانستم این خبر را باور کنم اما هرچه تلاش کردم جایی بتوانم تکذیبیه این خبر را پیدا کنم نشد.

  جواد متین؛ مرگ این هنرمند از آن دسته مرگ‌هاست که باید تکذیب می‌شد اما نشد. درست مثل محمود جهان. سیاهی سفید‌روی که همیشه می‌خندید و می‌خندانمان. 24سال پیش توسط علی غلامی(معلم هنر مدارس بوشهر) از میان دانش‌آموزان مدرسه شهید دمیریان پایگاه هوایی بوشهر برای بازی در نمایش سفر به سوی افق انتخاب شدم. محل تمرین این نمایش کانون پرورش فکری در نزدیکی سینمای بهمن بوشهر بود.وقتی وارد سالن شدم هم غریبه و هم کنجکاو بودم. این حس ترس و علاقه توامان سعی مرا تحریک می‌کرد. غیر از من دانش‌آموزان دیگری هم در این گروه بودند. علیرضا میرشکاری، نیما نعمتی‌زاده، مرتضی غریب‌زاده و علی صالحی که مشق تئاتر می‌کردیم. واقعا که تمرین سخت و تلاش برای درک لحظات ناب نمایش میان بزرگان این نمایش، موجب می‌شد ما کوچکترها هم به تبعیت از آنها تلاش کنیم و بیشتر یاد بگیریم. در آن جمع بزرگانی چون مرحوم ماشالله وحدتیان، علی قربانی و جواد تلیان بزرگوار نیز حضور داشتند. نمایش در جشنواره چهارم تئاتر فجر استان بوشهر شرکت داشت. از آنجا که ایشان هم نامشان جواد بود همیشه علاقمند بودم به عنوان الگویی در بازی در آن نمایش برای خود قرارشان دهم. دنیای جذاب و شیرین نوجوانیمان میان این بزرگان هنوز خوب به خاطرم هست. اما از هنر شریف تئاتر مهمتر، شرافت این بزرگان بود برای من. کسانی که شدیدا حرمت همدیگر را در آن روزهای حفظ می‌کردند و برای آموزش اخلاق به واسطه معلم بودنشان کوتاهی نمی‌کردند. جواد تلیان در جشنواره‌ها نیز به عنوان مسئول پشتیبانی و تشریفات بدون هیچ چشم‌داشتی همیشه خدمت می‌کرد. فکر کنم همه تئاتری‌ها برای یک بار هم که شده ژتون غذا از ایشان دریافت کرده‌اند. دریغ و صد افسوس....این پیر‌مرد خوش اخلاق و شریف چقدر با ظرفیت و بزرگوار بودند در چندیدن سفر برای اجرای نمایش به کنگان خوب به خاطر دارم که چطور شوخی‌های پیمان و ایمان زنده‌بودی را روی صحنه با تواضع تاب می‌آورد و به موقعیت‌های طنزی که در خور شیوه خود بود تبدیل می‌کرد. همیشه پای کار متعهد بود. مگر می‌شود با سیاه خداحافظی کرد..؟ مطمئن هستم همین حالا دایره زنگی به دست دارد «ارباب خودم سمبلی بلیکم» برایمان اجرا می‌کند. سلام آقای بازیگر،سلام سیاِه سفیدروی
  مطالب مرتبط

  در سوگ جواد تلیان؛

خوش‌بحال بهشتیان
  در سوگ جواد تلیان؛

  خوش‌بحال بهشتیان

  باز هم داس مرگ، مهربانی را از باغ هنر چید. خبر کوتاه بود و تلخ در ظهر روزی که شرجی از سر و کول بندری بالا می‌رفت که او عاشقانه در آن زیسته بود؛ «جواد تلیان» پر کشید.

  |

  برای جواد تلیان؛

  غریزه در بازی تلیان به نحو دلنشینی دیده می‌شد

   ما از دهه چهل همدیگر را می‌شناختیم و او کسی بود که در اولین نمایش من، «سقوط» که یک نمایش ضد آمریکایی بود، نقش تحسین‌برانگیزی را بازی کرد. او بازیگری غریزی بود اما چون اهل مطالعه بود غریزه توی بازی‌اش به نحو دلنشینی دیده می‌شد.

  |

  جواد تلیان، پیشکسوت تئاتر استان بوشهر دارفانی را وداع گفت

بدرود قلندر عاشق
  جواد تلیان، پیشکسوت تئاتر استان بوشهر دارفانی را وداع گفت

  بدرود قلندر عاشق

  جواد تلیان پیشکسوت تئاتر استان بوشهر، پیش از ظهر دیروز بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. مرحوم تلیان بازیگر نمایش‌های «قلندرخونه» و «محپلنگ» بود و به تازگی نیز در فیلم «فتوایی برای بلاد» به کارگردانی مهدی تنگستانی در نقش آیت‌الله سید‌عبدالله بلادی بوشهری بازی کرده ...

  |

  نظرات کاربران