در حال بارگذاری ...
 • گزارش روز سوم بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر بوشهر

   پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر در صبح سومین روز جشنواره، میزبان هنرمندان دشتستانی بود که با نمایش «برف در کوره‌های آجرپزی» موفق به راهیابی به بخش مسابقه این دوره از جشنواره استانی شده بودند.

  به گزارش تئاتر بوشهر، این نمایش به مدت 50 دقیقه برای تماشاچیان و داوران جشنواره اجرا شد و قصه دو قاتل زنجیره‌ای کودکان به نام‌های اصغر قاتل و محمد بیجه را از منظری جدید روایت کرد. کارگردان این نمایش می‌گوید: «موضوع قتل کودکان که این روزها سر و صدای زیادی در جامعه به پا کرده است، موضوعی است که مدت‌ها ذهنم را درگیر کرده بود و ایده اجرای آن را در ذهن می‌پروراندم. اما نمی‌خواستم صرفا نمایشگر خشونت روی صحنه باشم. در این نمایش با کنار هم گذاشتن این دو قاتل قصد داشتم این را بگویم که قاتلان، قاتل به دنیا نمی‌آیند بلکه برخی از آنها مانند محمد بیجه را شرایط سخت خانوادگی و اجتماعی به قاتل تبدیل می‌کنند و برخی از آنها خود قربانی هستند.»

  محمد عسکرپور، نداحیدری، سینا دهقان، مهسا رهسپار بازیگران این نمایش هستند. همچنین امیرمحمد کاویانی، دینا لاری دشتی، فرزاد کرمی نیز بازیگران خردسال این نمایش بودند. همچنین در این نمایش نازنین اسفندیاری، مهوش رجب زاده، مریم صابری، فاطمه عبدالهی، نادیا زمانی، زهرا اقبالپور، فاطمه بهزادی، فاطمه آبشیرینی، آناهیتا شهرسبزی و خدیجه صبحانی‌خواه به عنوان گروه فرم حضور داشتند.

   

  برخلاف روزهای دیگر که پلاتوهای استاد صغیری و امیری در بعدازظهر میزبان نمایشهایی بودند که هرکدام در دو سانس انجام می‌شدند، اما پسین گرم مجموعه تئاتر شهر بوشهر در سومین روز خود از هر نمایش شاهد تنها یک سانس بود.

  ساعت 18 پلاتو استاصغیری و یک نمایش طنز از هنرمندان کنگانی؛ «پروتز» (مصیبتهای خانواده اسفندیار قدوسی) به نویسندگی و کارگردانی رضا مختارزاده به مدت 60 دقیقه اجرا شد. رضا مختارزاده در این نمایش، داستان خانواده‌ای را پس از مرگ پدر روایت می‌کرد که به گفته خودش این نمایش تراژیک بود اما با توجه به وجود گروتسک و تضاد و آیرونی، نمایش بیشتر به طنزی تلخ بدل شده است.

   

  پلاتو استاد امیری هم در ساعت 30/20 به‌مدت 50 دقیقه میزبان هنرمندان دیلم با نمایش «1321» بود. این نمایش نوشته حبیب خدامی و به کارگردانی روح‌الله خدامی، روایتی سه‌گانه از حمله کموتر و تفنگچیانش در سال 1321 به گمرک دیلم و مقاومت امنیه دیلم و کشته‌شدن دوتن از آژانهای امنیه و همچنین کشته‌شدن «مح شفیع» و «کموترخان» و همچنین خودکشی کارگری به نام «کوهیار» بود. هاشم در این نمایش روایت می‌کند که در شب حمله کموتر او جریان حمله را از نزدیک دیده است و حالا هاشم خاطراتِ کودکی‌هایش را برای دخترش بازگو می‌کند.»

   

  شاید اشاره‌ای به نوشتۀ روی پوستر این نمایش نیز برای شما جالب باشد: «یک شب از شبهای گرم دیلم/شبی که کموتر حمله کرد/شبی که کهیار خودکشی کرد/شب قصه ماهی‌های سرخو هاشم/شبی که دو آزان شهید شدند/شبی از شبهای بی‌برقی دیلم»

  در آخرین ساعات سومین روز جشنواره نیز همچون شبهای قبل، هنرمندان تئاتر و علاقمندان به همراه کارگردانان و عوامل هر سه نمایش اجراشده در این روز، برای نقد و بررسی آثار در سالن اجتماعات تئاتر شهر گرد هم آمدند.
  مطالب مرتبط

  گزارش دومین روز جشنواره استانی بوشهر

  گزارش دومین روز جشنواره استانی بوشهر

  «آواز ماهیها در مرداب» به کارگردانی فضل‌الله عمرانی از بندر دیّر، آغازکننده دومین روز از بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استانی بوشهر بود.

  |

  در گفتگو با هیئت داوران بیست‌ونهمین جشنواره‌ تئاتر بوشهر مطرح شد؛

برگزاری جشنواره‌ها و تاثیر آن بر بدنه تئاتر
  در گفتگو با هیئت داوران بیست‌ونهمین جشنواره‌ تئاتر بوشهر مطرح شد؛

  برگزاری جشنواره‌ها و تاثیر آن بر بدنه تئاتر

  اگر بودجه ها به طور عادلانه و درست هزینه شده و حمایتهای مستقل و غیر مستقل در تئاتر وجود می داشت، ما باید نام ارگانهای مختلفی را زیر بنر تبلیغاتی جشنواره ها می دیدیم نه فقط نام اداره ارشاد را. جایگاه استانداری، شهرداری، فرمانداری، انرژی اتمی و... کجاست؟ اینها همه بودجه های ...

  |

  گزارش اولین روز جشنواره بیست‌ونهم بوشهر

  گزارش اولین روز جشنواره بیست‌ونهم بوشهر

   ساعت 10 صبح روز شنبه، 25 شهریورماه، اولین روز از دور جدید جشنواره استانی تئاتر بوشهر در حالی آغاز شد که 3 نفر از هنرمندان بنام کشور؛ حسین کیانی، علی غلامی و سهراب سلیمی به داوری 12 نمایش راه‌یافته به بخش مسابقه این دوره از جشنواره خواهند پرداخت.

  |

  «سمپاشی» در دیّر اجرا می‌شود

  «سمپاشی» در دیّر اجرا می‌شود

  گروه نمایش «نجیرم جوان» شهرستان دیّر، نمایش «سمپاشی» را به مدت سه شب در روزهای 25، 26 و 27 شهریورماه در تماشاخانه «آفتاب» این شهرستان به روی صحنه می‌برند.

  |

  «برف در کوره‌های آجرپزی» در برازجان روی صحنه می‌رود

  «برف در کوره‌های آجرپزی» در برازجان روی صحنه می‌رود

  نمایش «برف در کوره‌های آجر پزی» به نویسندگی و کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد از بیستم در تالار فرهنگ برازجان به روی صحنه رفته و امروز، بیست‌ودوم شهریورماه آخرین اجرای خود را پیش از شروع جشنواره استانی بوشهر انجام می‌دهد.

  |

  «دوئلونا» در بوشهر اجرا می‌شود

  «دوئلونا» در بوشهر اجرا می‌شود

  نمایش «دوئلونا» کاری از گروه تئاتر «هیرو » است که در بیست‌و‌نهمین جشنواره تئاتر استانی بوشهر پذیرفته شده و در بوشهر به مدت 5 شب  اجرا می‌شود.

  |

  به مدت 3 شب؛

«رئیس» مهمان حاج‌رئیس می‌شود
  به مدت 3 شب؛

  «رئیس» مهمان حاج‌رئیس می‌شود

  گروه تئاتر «گلینا»، نمایش «رئیس»، راه‌یافته به بیست‌ونهمین جشنواره استانی بوشهر را  به مدت 3 شب از نوزدهم تا بیست‌ویکم شهریورماه جاری در کافه حاج‌رئیس بوشهر اجرا می‌کند.

  |

  نظرات کاربران