در حال بارگذاری ...
 • عضو کانون ملی منتقدان تئاتر کشور:

  «دریامرد» روایتی از ایثار مردان و زنان ایرانی است

  دریانورد در این نمایش با احضار کردن رئیسعلی دلواری، فایز و حتی همسر نادر مهدوی در لحظات خلوت خویش به مواجهه قهرمانانه شهیدان و ایثارگران ما در دفاع جانانه هشت ساله از مرزهای این خاک با احساسات و عواطف مختلف و تصمیم گیری فرزندان برومند این مزر و بوم در شرایط بحران آن لحظات پرداخته است.

  به گزارش تئاتر بوشهر، جواد متین- عضو کانون ملی منتقدان تئاتر کشور- از جمله چهره‌هایی بود که در مراسم رونمایی از نمایشنامه «دریامرد» به ایراد سخن پرداخت. این منتقد تئاتر هم استانی درباره ویژگی های این اثر سخن گفت: نمایشنامه «دریامرد» از تجربیات دهه هفتاد غلامحسین دریانورد به شمار می‌رود که در قالب آثار روایی ایشان از جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس است. دریانورد در این اثر با انطباق رشادت و شجاعت شهید نادر مهدوی و یارانش در مقابل ناوهای تا دندان مسلح آمریکایی در دریای خلیج فارس با اسطوره شجاع ایرانی «آرش» روایتی از ایثار و شجاعت مردان و زنان ایرانی به مخاطب ارائه می‌کند.

  متین در ادامه افزود: «آرش» و «نادر» هر دو در این نمایش از طبقه مردم عامی انتخاب شده‌اند که در ابتدا با شک بزرگ روبرو شده و با فائق شدن به این تردید وجان خود در تیر نهاده و به گشایش مرزهای ایران می‌پردازند. به نظر من تیری که آرش رها می‌کند و دفاعی که شهید نادر مهدوی می‌کند صرفا دفاع و خاک و توسعه حریم و مزهای ایران نبوده بلکه هردو با نهادن جان شیرین خود در تیر مرزهای ایثار و غیرت و مردانگی را در توسعه داده‌اند.

  وی همچنین گفت: دریانورد در این نمایش با احضار کردن رئیسعلی دلواری، فایز و حتی همسر نادر مهدوی در لحظات خلوت خویش به مواجهه قهرمانانه شهیدان و ایثارگران ما در دفاع جانانه هشت ساله از مرزهای این خاک با احساسات و عواطف مختلف و تصمیم گیری فرزندان برومند این مزر و بوم در شرایط بحران آن لحظات پرداخته است.

  این هنرمند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نمایشنامه «دریامرد» از ویژگی‌های خاصی از قبیل عناصر عالی کارکتر مثل دیدگاه، جهان‌بینی، هویت، منش، رشد و نمو و قابلیت برخوردار بوده و ساختار زبان با توجه به محتوی از ریتم وکمپزیسیون، بیزنس و موومنت مناسبی بهره می‌برد.

  «دریامرد» در تیراژ دو هزار نسخه توسط انتشارات هنر دفاع روانه بازار کتاب شده است.

   
  مطالب مرتبط

  نمایشنامه «دریامرد» منتشر شد

  نمایشنامه «دریامرد» منتشر شد

  «دریامرد» عنوان نمایشنامه‌ای از غلامحسین دریانورد است که بر اساس حماسه دریایی شهید نادر مهدوی و یارانش نوشته است.

  |

  نظرات کاربران