در حال بارگذاری ...
 • «حسنک کجایی»؛ انتخاب هوشمندانه یک نماد 

  پیمان زند مشکلات اجتماعی امروز را هوشمندانه با نماد «حسنک»  در نوعی از تئاتر(سایکودرام یا نمایش درمانی) با پرداختن به مشکلات یک بیمار روانی به روی صحنه آورده است.

  حمید آب آذر؛ نمایش «حسنک کجایی» به نویسندگی و کارگردانی پیمان زند این روزها حال و هوای خوبی به شهر بوشهر داده است.

  شخصیت «حسنک» کتاب فارسی دهه چهل، پنجاه و شصت اکنون در جامعه ما به یک نماد در زبان اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تبدیل شده است.

  حسنک نماد « بدویت معصوم» جامعه ایرانی در گذشته است که اکنون به میان سالی خود رسیده است.

  جفرافیای حسنک از روستا به شهر، از سادگی به پیچیدگی، از شادی به غم، از نوع دوستی به خودخواهی، از یقین به شک و از رهایی به گرفتاری رسیده است.

  حسنک نماد نسلی است که به دلیل تغییرات سریع اجتماعی و سیاسی بار سنگین این تحول را به دوش کشیده است اما اکنون خود را مغبون و نسل سوخته می داند.

  پیمان زند مشکلات اجتماعی امروز را هوشمندانه با نماد «حسنک»  در نوعی از تئاتر(سایکودرام یا نمایش درمانی) با پرداختن به مشکلات یک بیمار روانی به روی صحنه آورده است.

  قرینه های این نماد در «متن و بازی» به صورتی  ملموس، منطقی و به دور از شعار و مبالغه، کمک می کند تا مخاطب به راحتی با نماد «حسنک » ارتباط برقرار کند.

  قرینه هایی چون مهاجرت، آپارتمان نشینی، بیکاری، فقر و ... که در کنار عناصر مدرنی چون تغییر سبک زندگی، تغییر روابط اجتماعی، ماهواره، تلفن همراه و... نتایج  مجرمانه ای چون، بدبینی، فروپاشی خانواده، خیانت، قتل و... را به همراه آورده است. البته نویسنده با افزودن زبان طنز در بخش هایی از دیالوگ در این نمایش حزن انگیز، علاوه بر ساختن یک درام موفق، نمایش را از دام یکسونگری و قطعیت بخشیدن به گزاره های متن رهانده است.

  نویسنده و کارگردان این نمایش علاوه بر متن، در صحنه نیز با انتخاب میزانسن؛رنگ، صدا و حرکت فضایی تاویل پذیر به وجود آورده است که لازمه چنین نمایش نمادینی است.

  خوشبختانه پس از سال ها رکودی که از طرف مخاطب بر تئاتر پویای بوشهر تحمیل شده بود اکنون این نمایش با استقبال کم نطیر مواجه شده است. به نظر می رسد جامعه خصوصا نسل جوان، تئاتر و در کل هنر را چراغ راه خود در این سرگشتگی می دانند. به امید دیدن تئاتر های بیشتر از این کارگردان و دیگر کارگردانان باسواد بوشهری و کشور در بوشهر.

   

  پی نوشت: ترکیب «بدویت معصوم» را از کتابی با همین عنوان نوشته دکتررضا معتمد وام گرفته‌ام.
  نظرات کاربران