در حال بارگذاری ...
 • سمانه فرامرزی کارگردان «ضیافتی از درد»

  عرصه برای موفقیت و نشان‌دادن قدرت و هنر زنان باز شده است

  سمانه فرامرزی ۲۳ سال دارد و دانشجوی کارشناسی ادبیات نمایشی است. «ضیافتی از درد»، نمایشی است که این‌روزها او بر صحنه تئاتر بوشهر دارد.

  به گزارش تئاتر بوشهر، هم‌زمانی اجرای چند نمایش به کارگردانی بانوان در سطح استان، زمینه‌ساز گفتگویی با وی شد که در ادامه می‌خوانید:

   

  توسعه تئاتر استان تا چه اندازه می‌تواند مدیون حضور موثر و فعالیت بانوان در این زمینه باشد؟

  در سال‌های اخیر زنان نقش به‌سزایی در تئاتر و هنر استان داشتند و خب مقام‌ها و افتخارات زیادی از طرف‌ بانوان برای استان به ثبت رسیده است. نه فقط در حوزه بازیگری بلکه کارگردانی، نویسندگی، گریم و تمام هنر‌هایی که به کامل‌شدن یک تئاتر کمک می‌کند. و خب خداراشکر دیدگاه مردم نسبت به گذشته نیز بسیار وسیع‌تر شده است. در مورد فعالیت‌های زنان در حوزه هنر‌ نیز آرزوی موفقیت‌های بیشتر و روز‌افزون برای بانوان هنرمند استانم دارم و در این خصوص بسیار امیدوارم.

   

  چه چالش‌هایی را پیش روی فعالیت‌های خود و دیگر بانوان هنرمند استان می‌بینید؟

  با این که خیلی نسبت به. سال‌های پیش، دیدگاه‌ها به فعالیت زنان تغییر کرده است و خب عرصه برای موفقیت و نشان‌دادن قدرت و هنر زنان باز شده است، اما مشکلاتی وجود دارد که در مورد زنان، به ثمر رسیدن و کاری تولیدی در تئاتر انجام‌دادن را کمی سخت‌تر می‌کند و این مساله در مورد آقایان هنرمند کمی سهل و آسان‌تر می‌نماید.

   

  فکر می‌کنید این مشکلات از چه جنسی هستند؟

  خب هر کاری سختی‌های خودش را هم دارد. مخصوصا زمانی که خانم‌ها در آن ورود می‌کنند. اما من فکر می‌کنم اگر مشکلی هست حداقلش در تئاتر، تنها برای خانم‌ها نیست. در حال حاضر مشکلاتی که فقط پیش روی خانم‌ها در تئاتر است، صرفا از نظر من شاید جدی گرفته‌نشدن و کم‌اعتمادی به توانایی‌هاشای آنان و حمایت‌نشدن‌ باشد. همانطور که گفتم جوّ و فضا برای خانم‌ها خیلی وقت است که باز شده، فرهنگ‌سازی شده و مردم نیز فعالیت هنری و کار بانوان را پذیرفته‌اند.

   

  در گذشته حضور بانوان در بخش‌های مختلف تئاتر (کارگردانی، بازیگری و...) کمرنگ بوده اما امروز می‌بینیم رفته رفته بانوان پا به این عرصه گذاشته و افتخارات زیادی را هم کسب کرده‌اند ، فکر می‌کنید بستر مناسب برای حضور، چطور فراهم شده و خود زنان چقدر در این زمینه نقش داشتند؟

  مسلما در سالیان گذشته زنان حتی حق وارد شدن به تماشاخانه‌ها را هم نداشتند اما با گذر زمان و‌ فرهنگ‌سازی‌ها‌یی که به وجود آمده است، الان می‌بینیم که زنان نقش‌ اصلی و مهم کار در هنر‌ به‌‌ویژه در تئاتر را بر عهده گرفتند. من فکر می‌کنم‌ جسارت زنان باعث شد که خودشان را نشان بدهند و اجازه ندهند با فرهنگ‌های غلط، از حقی که دارند محروم شوند. جسارت زنان سرزمینم باعث موفقیتشان شده است.

   

  کار جدید شما «ضیافتی از درد» به روی صحنه رفته است. موضوع این ضیافت چیست؟

  کار جدید من به نام«ضیافتی از درد»، موضوع داستانیست بر اساس جامعه و حال احوالات اجتماع. از جمله (ازدواج‌های سفید، انتخاب‌های خطرناک و نادرست‌ اعتیاد، فقر) که با بازی‌های بدنی و فرمیک انجام می‌شود و خب از سختی کار باید بگم که هیچ کاری آسان و به‌راحتی به نتیجه دلخواه نمی‌رسد. حتما سختی‌های زیادی در آن وجود دارد و خب خداراشاکرم که با تمام حمایت‌نشدن‌ها  توانستیم، این نمایش را به‌روی صحنه ببریم.

   

  از ورود خود به تئاتر و کارنامه هنری‌تان بگویید.

  از سال 88 با شرکت‌کردن در کلاس‌های بازیگری آقای مهدی ضیغمی‌نژاد در حوزه هنری استان بوشهر  فعالیت هنری من آغاز شد‌ و بعد‌ها با بازی‌کردن در 27 نمایش از نمایش‌های کارگاهی، اجراهای آزاد، جشنواره تئاتر معلولین، جشنواره فجر و.... فعالیتم را ادامه دادم.

  در جشنواره مونولوگ مقام اول بازیگری زن را دریافت کردم. آخرین بازی‌های من (نمایش بهادر به کارگردانی آقای جواد صداقت و خانم الهام ابنی در جشنواره «آیین‌های سنتی تهران و مجددا همین نمایش در جشنواره هایفستت ارمنستان) بود.

  همچنین دو کار را نیز کارگردانی کرده و به روی صحنه برده‌ام که اولین آن «مکبث» و کار دومم نیز نمایش «ضیافتی از درد» است که در حال اجراست.

   

  گفتگو: سودابه زیارتی
  مطالب مرتبط

  آسیب‌های کودکی در مهم‌ترین نهاد اجتماعی

  آسیب‌های کودکی در مهم‌ترین نهاد اجتماعی

  بیست‌و چهارمین نشست واحد نمایش حوزه هنری بوشهر و کانون ملی منتقدان تئاتر ایران به نمایش و نقدوبررسی ‌تئاتر «ضیافتی از درد» به نویسندگی حنانه رجبی و به کارگردانی سمانه فرامرزی اختصاص داشت. این جلسه روز یکشنبه ٢ تیرماه 1398 در پلاتوی استاد امیری‌، مجتمع فرهنگی و هنری و با حضور ...

  |

  خرداد تئاتر بوشهر؛

صحنه در محاصره بانوان
  خرداد تئاتر بوشهر؛

  صحنه در محاصره بانوان

  تئاتر بوشهر در حالی آخرین ماه بهار را پشت سر می‌گذارد، که چندین اجرا از 4 نمایش به کارگردانی بانوان تئاتری استان بوشهر اجرا شده و یا هم‌اکنون در حال اجراست. «سوسوی پنهان ستاره کوچک»، «مرد نون زنجبیلی»، «ضیافتی از درد» و «ویتسک» به کارگردانی ماندانا رضوانی، ندا بداقی، سمانه ...

  |

  ندا بداغی کارگردان نمایش موزیکال «مرد نون زنجبیلی»؛

تاوان حضور گسترده بانوان به مرور پرداخته شده است
  ندا بداغی کارگردان نمایش موزیکال «مرد نون زنجبیلی»؛

  تاوان حضور گسترده بانوان به مرور پرداخته شده است

  نمایش موزیکال «مرد نون زنجبیلی» در تئاترشهر بوشهر که کارگردانی آن را یکی از بانوان هنرمند و جوان هم‌استانی به‌عهده داشت، بهانه‌ای شد برای یک گفتگوی کوتاه با محوریت تئاتر و بانوان.

  |

  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر طنز تنگستان؛

مرهمی در انبوهی اندوه
  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر طنز تنگستان؛

  مرهمی در انبوهی اندوه

  جشنواره تئاتر طنز که می تواند با تقویت و تزریق اعتبارات کافی به آن، نیاز غیرقابل انکار جامعه معاصر ما را به شادی و نشاط تا اندازه زیادی برطرف کند. کیفی شدن آثاری که در این دست جشنواره ها به روی صحنه رفته و یا به اجرای عموم می روند، هم درمانی ریشه‌ای برای برون رفت افراد جامعه از ...

  |

  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور
  با یک مقاله پژوهشی، چهار نمایش و دو نقالی؛

  حضور پررنگ تئاتر بوشهر در هیجدهمین جشنواره نمایشهای آیینی کشور

  تئاتر بوشهر با یک مقاله پژوهشی، دو اجرای نقالی و دو نمایش میدانی و یک نمایش آئینی حضوری پررنگ را در هجدهمین جشنواره نمایشهای آئینی-سنتی کشور رقم زده است.

  |

  سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  سومین تماشاخانه مجموعه تئاترشهر بوشهر ساخته شد

  یاراحمدی که اوایل سال 96 در گفت‌و‌گویی اشاره کرده بود‌ که در شش ماهه نخست سال 96 بر مسائل سخت‌افزاری تمرکز خواهیم کرد، اما روشن نکرد که منظورش از مسائل سخت‌افزاری چیست؛ حالا با اعلام خبر ساخت این تماشاخانه جدید‌، گویا بخشی از وعده خود را محقق کرده است.

  |

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  تئاتر آئینی امروزِ بوشهر از نگاه هنرمندان تئاتر

  وجود دریا و نیز خشکی و دشت و نخلستانهای وسیع در استان بوشهر، آداب و سنن و فرهنگی را به‌وجود آورده که تنوع آن همواره دستمایه هنرمندان تئاتر این استان شده است و در این حوزه همواره آثاری ماندگار خلق شده است که چه در سطح استانی و کشوری که گاه در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته ...

  |

  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی
  گفتگو با برخی پیشکسوتان تئاتر بوشهر؛

  تئاتر، جامعه و مخاطب‌سازی

  در اواخر دهۀ ۸۰ شمسی، استان بوشهر در دنیای تئاتر فضایی پرتحرک و پویا را تجربه می‌کرد. سالن‌ها و پلاتوها پرترافیک بود؛ اجرای نمایش، تمرین گرو‌های مختلف و … . این فضا بر گروه‌های دانشجویی تئاتر دانشگاه آزاد بوشهر، حوزه هنری بوشهر، اداره ارشاد، مجتمع فرهنگی و در شهرستان‌ها ...

  |

  نظرات کاربران