در حال بارگذاری ...
کارگردان تئاتر «جِین اِیر» به زبان انگلیسی:

نمایشِ من ترکیبی از افکار واقع‌گرایانه و مدرن است

تئاتر «جین ایر» نوشته شارلوت برونته که مرجان مدرس آن را طراحی و کارگردانی کرده است به مدت دو روز در بوشهر به روی صحنه می‌رود.

مرجان مدرس در گفتگو با تئاتر بوشهر گفت:

«جِین» به‌دنبال راهی برای دوست‌داشته‌شدن

«داستان جِین اِیر داستان زنیست که می‌خواهد دوست داشته شود، نه این‌که در جستجوی عشقی رمانتیک باشد، بلکه در جستجوی حسی است که ارزش‌ها را خوب بشناسد و بفهمد. جِین می‌بایست یاد بگیرد که چگونه بدون قربانی‌کردن و آسیب‌رساندن به خود، عشق را به‌دست آورد. در ابتدا، ترسِ از دست‌دادن استقلال، جین را وا می‌دارد تا درخواستِ ازدواج از طرفِ آقای راچستر را رد کند، اما خوب می‌داند که ازدواج با هر فرد دیگری غیر از اِدوارد راچستر، بدون عشق خواهد بود‌.»

 

وقتی جامعه واجد صفات انسانی می‌شود

«در دوران کودکی اما، همه می خواهند «جین» را تربیت کنند و واجد صفات انسانی (صفاتی که جامعه به او تحمیل می‌کند)؛ در لوود، مدرسه‌ای خیریه، تحت تربیتِ غیرمنصفانه‌ی آقای براکلهرست و در گیتس هِد، خانه‌ی نامادری‌اش، مورد ظلمِ جان رید و قساوت‌های بیرحمانه‌ی او قرار می‌گیرد. «جین» در آخر تبدیل به عضوی فعال در جامعه می‌شود، تبدیل به یک خالقِ فرهنگ، معلم می‌شود. آقای براکلهرست از مهجور‌بودن و وحشی‌گری نجات پیدا می‌کند و جامعه واجد صفات انسانی می‌شود.»

 

هفت هنرپیشه که پازل‌وار داستان را پیش می‌برند

«نمایشِ ساخته‌ی من، شامل ۷ هنرپیشه است و پازل‌وار از دوره‌ی بزرگسالی جین ایر و آشنایی او با آقای راچستر و با عشق آغاز می‌شود؛ عشقی آسمانی که شاید پذیرشِ آن در عصرِ جدید، بعد از گذشتِ بیش از ۱۵۰ سال از نوشتن داستان توسط شارلوت برونته، امکان‌پذیر نباشد.»

 

استفاده از بیگانه‌سازی

«بنابراین، در چند قسمت از نمایش، از نظریه فاصله‌گذاری یا بیگانه‌سازی (alienation) برتولت برشت استفاده کردم تا کار از فضای دوره‌ی ویکتوریای خود خارج شود و سبکی مدرن به خود بگیرد. برشت معتقد بود که «یکی از وظایف اصلی تئاتر، پدید آوردن تأثیر بیگانه‌سازی است. تماشاگر نمایش «جین ایر» نیز باید تا حدی از آن چه در صحنه می‌گذرد فاصله بگیرد و بیش از حد با آن درگیر نشود. نمایشِ من ترکیبی است از افکار واقع‌گرایانه و مدرن.»

در این نمایش،  هانیه بحرینی، سعید بخشی، ویانا برزگر، محمد حسین برومندفر، سارا تنگستانی، آیدا جوادی زاده، احمد رضا علیمردانی نقش‌آفرینی می‌کنند.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:

دستیار کارگردان: جواد متین

انتخاب موسیقی: مرجان مدرس

نورپرداز: محمد حسین برومندفر

طراح پوستر: شرکت تکثیر باران

گریم: ویانا برزگر

 «جین ایر»، دهم و یازدهم مردادماه در پلاتوی استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر  ساعت 20به روی صحنه می‌رود.

خرید اینترنتی بلیت: Sorayesh.Co
نظرات کاربران