در حال بارگذاری ...
کارگردان بوشهری حاضر به نوزدهمین جشنواره آیینی-سنتی کشور:

خلاقیت در بازآفرینی آیین‌ها را زنده نگه می‌دارد

حسین اسدی که با نمایش «آبگوشت زهرماری» به نوزدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی کشور راه‌یافته است، معتقد است که هنرمند باید همواره خلاق باشد و به تکرار نیفتد.

اسدی در گفتگو با تئاتر بوشهر در پاسخ به این سوال که آیا استاندارد و چهارچوب خاصی برای تولیدات نمایشی آیینی وجود دارد، یا فکر می‌کنید هنرمند می تواند و آزاد است، در تولید آن، اعمال سلیقه کند، گفت: خلاقیت امریست که همواره باید همراه هنرمند باشد، هنری که خلاقانه نباشد تکرار است. استاندارد و چهارچوب وجود دارد چون فرهنگ، آیین و سنت مشخص است و رسالت ما انتقال نسل به نسل آن است اما این مانع ایجاد خلاقیت در نحوه اجرا و بیان آن نیست بلکه ترکیب خلاقیت هنری نویسنده و کارگردان با استانداردهای موجود در این زمینه و تلفیق با موسیقی زیبای ایرانی در تمامی نقاط ایران می تواند لحظات ناب و آثاری موفق را بر روی صحنه به معرض تماشا بگذارد .

وی در مورد نمایش «آبگوشت زهرماری» به قلم آرش آبسالان که باتوجه به شرایط بومی و آیین استان بوشهر کار شده است نیز گفت: این نمایش، روایت خان بوشهر است که مدتیست لب به غذا نمی‌زند و اهالی آشپزخانه تهدید شده‌اند که اگر غذای باب میل خان آماده نکنند اخراج خواهند شد و کسی نمی‌داند که علت دقیق بی‌اشتهایی خان چیست و همین امر آشپزها را به تکاپو برای تجزیه و تحلیل بی‌اشتهایی خان می‌اندازد...

اسدی عوامل اثر را نیز اینگونه معرفی کرد: در این اثر عبدالحسین بناری، الهام چنانی، علی نبی پور، میلاد سعیدی، عقیل جماعتی، زینب فخار، امیرمحمد شماسی. بازیگران جزیره خارک نقش آفرینی می‌کنند. نمایش بصورت فرم و محتوا همراه با آیین و سنت بوشهر بر صحنه خودنمایی می‌کند

این هنرمند جوان همچنین درباره چالش‌های پیش روی تئاتر آیینی در استان بوشهر بیان کرد: باتوجه به قدرت و قوام آیین‌های جنوب و به ویژه عناصر نمایشی آن‌ها‌، باید تلاش بیش از پیش‌ بکنیم برای تمرکز و تولید آثار آیینی با توجه به یک نکته مهم: خلاقیت در بازآفرینی آیین‌ها روی صحنه نمایش و نه صرفا تکرار اجرای آن‌ها.

وی در ادامه افزود: توجه به این نکته فنی مهم از سوی کارگردانان قطعا تئاتر آیینی استان را قوی‌تر خواهد کرد و بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و این خود کمکی است چند سویه‌ که هم به سود تئاتر است هم به سود آیین‌ها.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران