در حال بارگذاری ...

دیدار با وزیر ارشاد

یکشنبه همین هفته، ۲۷ بهمن‌ماه ۹۸، فرصتی دست داد تا به همراه تعدادی از دوستان و همکارانم در انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها با وزیر ارشاد دیداری داشته باشیم و پیرامون تئاتر استان‌ها با ایشان گفتگو کنیم.

جهانشیر یاراحمدی؛ ما پنج نفر بودیم ؛ رها و آزاد و بدون تعارف، رک و صریح با ایشان گپ زدیم؛ آن قدر صریح که ایشان در ابتدای سخنانش گفت: چه خوب است که رودررو و حضوری پیرامون تئاتر استان‌ها گفتگو کنیم.

روشن بود که نوشتن نامه و طومار و سایر مکتوبات به وزیر دردی را دوا نخواهد کرد؛ به همین سبب می‌خواهم پیشنهاد بدهم به معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران ، اگر واقعاً تئاتر استان‌ها برایشان مهم است؟(این سؤال را نوشتم چون صادقانه پاسخش را دقیق نمی‌دانم. ولی حدسیاتم پاسخ مثبتی به سؤال نمی‌دهد!!!) چهار دیدار فصلی را با وزیر تعریف کنند تا فعالین تئاتر استان‌ها حضوراً با وزیر صحبت کنند؛ آن چه مهم است اینکه چنین دیدارهایی هیچ ضرری ندارد ؛ نکته مثبتی هم اگر داشته باشد چه بهتر؛ گام بلندیست برای تئاتر استان‌ها.

به وزیر گفتیم :

● به جشنواره سی و هشتم نگاه کنید، به جشنواره یکم هم نگاه کنید: تئاتر استان‌ها در آغاز و انجام تئاتر فجر درخشیده‌اند؛ همان طور که در سایر ادوار. به تئاتر استان‌ها ایمان بیاورید.

●تئاتر استان‌ها از نظر حمایت مالی به مرز فاجعه رسیده است؛ هیچ کمک و حمایتی برای تولید از طرف وزارت خانه نمی‌شود.

برای حمایت از تولید در سال ۹۷ مبلغ صفر و برای ۹۸ نیز همین مبلغ تکرار شده است.

گفتیم تفاهم نامه‌ها را مجدداً به کار بیندازید، بهتر است.

● در واگذاری‌ها تجدیدنظر کنید؛ آینده تئاتر استان‌ها با این واگذاری‌ها مطلوب نخواهد بود.

●ماده ۷۹ قانون محاسبات کشور را در حوزه تئاتر عملیاتی کنید.

●سایر تشکل های تئاتری به کار خود مشغول باشند، بودجه دولتی هم بگیرند ، ولی داعیه تئاتر استان‌ها را نمی‌توانند داشته باشند.

و......

جلسه خوبی بود؛ امیدوارم نتایجش برای تئاتر استان‌ها مفید باشد.
مطالب مرتبط

جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم
جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم

ما از همان اول قافیه را به کرونا نباختیم و تمام احتیاط‌های لازم را در کار گرفتیم. تئاتر به تعطیلی رفت. در روزهای سفید اولیه، با مردم و جامعه همراه شدیم تا شرایط عادی شود؛ نشد اما در وضعیت قرمز و هشدار تعطیلی‌ها ادامه پیدا کرد تا امروز که هنوز هیچ نقطه فعالی در حوزه تئاتر در ...

|

به بهانه سالکوچ عبدالحسین شریفیان؛

مترجمان نامدار و تئاتر بوشهر
به بهانه سالکوچ عبدالحسین شریفیان؛

مترجمان نامدار و تئاتر بوشهر

جهانشیر یاراحمدی؛ الف) نجف دریابندری در حوزه ترجمه نمایش‌نامه آثار درخشانی را خلق کرده است که اهل ادبیات و هنر خوانده و لذت برده‌اند. اما اشاره من به ترجمه‌ها نیست؛ نجف برای حضور در مراسمی در بوشهر حضور داشت، اواسط دهه هشتاد به گمانم.

|

در نشستی صمیمانه

فرماندار کنگان از گروه نمایشی «چهار صندوق» تقدیر کرد
در نشستی صمیمانه

فرماندار کنگان از گروه نمایشی «چهار صندوق» تقدیر کرد

در نشستی دوستانه که با حضور گروه نمایشی «چهار صندوق»، فرماندار، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از هنرمندان تئاتر کنگان برگزار شد، فرماندار این شهرستان از این گروه نمایشی که با نقش‌آفرینی در نمایش «خانه بدریا آل بویه» به جشنواره بین‌المللی فجر راه یافته است، ...

|

نظرات کاربران