در حال بارگذاری ...

تئاتر بوشهر در سالی که گذشت

گزارش عملکرد انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در  سال ۱۳۹۸ منتشر شد.

به گزارش تئاتر بوشهر، انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر، همچون سال های گذشته، مهم‌ترین مأموریت خود را توجه به اجراهای عمومی آثار نمایشی باهدف توسعه هنر نمایش در استان و ارتباط با اقشار مختلف جامعه تعریف کرده است.

بخش نخست اجراهای عمومی

 در همین راستا در شش ماه نخست سال جاری تعداد 62 مجوز اجرای عمومی برای گروه‌های نمایشی استان صادر گردید. مشروح آثار اجراشده به شرح جدول زیر می‌باشند.

ردیف

نام نمایش

نویسنده

کارگردان

سالن اجرا

تاریخ اجرا

1

فصل پنجم

رمضان امیری

غلامرضا خضری

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

15 الی 19 اردیبهشت

2

جنگنامه آب

بر اساس نمایشنامه دیوان تئاترال از محمود استاد محمد

سید عسکر مهیمنیان نژاد

عمارت دهدشتی بوشهر

7 تا 13 اردیبهشت

3

بهرو نارگل و سایه‌ای غریبه

حسین زارعی

حسین زارعی

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

19 و 20 اردیبهشت

4

بوسه‌ای برای ورونیکا

مهدی تنگستانی

زهرا کمال زاده

پلاتوی استاد دریانورد گناوه

20 تا 23 اردیبهشت

5

مخ تراپی

شیما جواد پور

سهیل عرب

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

25 تا27 اردیبهشت

6

بتانفروشودایت

احسان پورزال

احسان پورزال

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

26 الی 28 اردیبهشت

7

استخوآن‌های سبک

احمد آرام

محمد دهقانی

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

8 و 9 خرداد

8

نقل خونین

حسین اسدی

حسین اسدی

پلاتوی سینما صدف جزیره خارگ

11 تا 13 خرداد

9

مش مش قلی خان

گیتا داودی

ناصر آویژه

سالن آوینی بوشهر

تالار فرهنگ برازجان

سالن ارشاد دیلم

20 تا 24 خرداد

10

بی تو کابوس‌ها تعبیر می‌شوند

عقیل جماعتی

عقیل جماعتی

پلاتوی سینما صدف جزیره خارگ

15 خرداد

11

مرد نون زنجبیلی

دیوید وود

ندا بداغی

مجتمع فرهنگی هنری نفت دیر

22 تا 25 خرداد

12

سوسوی پنهان ستاره کوچک

محمدرضا بیگناه

ماندانا رضوانی

پلاتوی استاد میرشکار خورموج

21 تا 23 خرداد

13

ویتسک

گئورگ بوشنر

مهسا رهسپار

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

25 تا 29 خرداد

14

ضیافتی از درد

حنانه رجبی

سمانه فرامرزی

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

27 خرداد تا 2 تیر

15

مرد نون زنجبیلی

دیوید وود

ندا بداغی

مجموعه تئاتر شهر بوشهر سالن اصلی

سالن اصلی اداره ارشاد کنگان

30 و 31 خرداد

4 تا 6 تیر

16

ویتسک

گئورگ بوشنر

مهسا رهسپار

تالار فرهنگ برازجان

1 تا 5 تیر

17

میراکل

سید رضا علوی

سید رضا علوی

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

9 تا 14 تیر

18

یرما

لورکا

مهدی عوض پور

پلاتوی استاد عباس زاده برازجان

10 تا 14تیر

19

آبی ترین خانه

ناهید جهازی

درنا همتی

 مینا خواجه زاده

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

26 تیر تا 4 مرداد

20

رویای هملت

شکسپیر

مرجان مدرس

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

27 و 28 تیر

21

حسن کچل

محمدرضا شمس

مهسا رهسپار

تالار فرهنگ برازجان

30 تیر تا 4 مرداد

22

کاش می‌شد منم بیام

کامران شهلایی

صادق نیک پرست /

مهران حیدری زاده

سالن دریانورد گناوه

6 تا 10 مرداد

23

عروسی خاله سوسکه و آقا موشه

مجید میرزایی

مجید میرزایی

مجموعه تئاتر شهر بوشهر سالن اصلی

 

8 تا 10 مرداد

1 و 2 شهریور

24

سلطان جنگل سبز

ناصر دلدار

ناصر دلدار

سالن ارشاد کنگان

3 مرداد

25

یک ملودی آرام برای ایرنه

مجتبی محمدیان

مجتبی محمدیان

پلاتوی تپه چگاسه جم

7 تا 12 مرداد

26

جین ایر

برونته

مرجان مدرس

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

10 و 11 مرداد

27

همدم

داود جان امیری

حامد مکملی

پلاتوی استاد عباس زاده برازجان

13 و 14 مرداد

28

ماجرای خواستگاری غلو

علیرضا احمدی خرم

علیرضا احمدی خرم

تالار فرهنگ برازجان

15 و 16 مرداد

29

آبگوشت زهرماری

آرش آبسالان

حسین اسدی

پلاتوی صدف جزیره خارگ

12 تا 18مرداد

30

آواز گلها

درنا همتی

درنا همتی

مینا خواجه زاده

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

21 تا 23 مرداد

31

ترال ستاجوسال

کاظم ارجمند نیا

کاظم ارجمند نیا

پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

24 و 25 مرداد

32

هملت شاهزاده اندوه

محمد چرم شیر

محمد عاقبتی

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

تالار فرهنگ برازجان

31 مرداد و 1 شهریور

33

مرگ در می زند

وودی آلن

علیرضا گنجی ماهر

پلاتوی استاد میرشکار خورموج

28 مرداد تا 1 شهریور

34

همسنگ جرم

حسین صالحی

بشیر فروزش

پلاتوی استاد عباس زاده برازجان

سالن شهید روا آبپخش

30 و 31 مرداد

 

35

کماندومینو

خداداد رضایی

نیما رضایی

کافه sp

2 شهریور

36

نارسید سرخ

زهرا شریفی

زهرا شریفی

فرهنگسرای توحید جم

4 تا 7 شهریور

37

به وقت خیرگی

محمدرضا کبگانی

محمدرضا کبگانی

پلاتو دریانورد

3 تا 9 شهریور

38

لژیون

امین احسانیان

امین احسانیان

پارک سعادت

7 شهریور

39

جنگ بازی

حسن حاجت پور

عبد بناری

پلاتوی صدف جزیره خارگ

6 تا 8 شهریور

40

سوگنامه خورشید

کاظم ارجمند نیا

کاظم ارجمند نیا

پلاتواستادصغیریمجموعهتئاترشهربوشهر

13 الی 16 شهریور

41

به عشق تو می مانم

خداداد رضایی

نیما رضایی

کافهsp

15 شهریور

42

تعزیه خوانی خرابه شام

-------

عبدالله صادقی

سراسر استان

ایام دهه اول محرم

43

تعزیه عاشورا         

-------

-------

روستای زیارت

عصر عاشورا

44

تعزیه عاشورا         

-------   

-------

سعد آباد

عصر عاشورا

45

تعزیه خوانی

-------   

-------

اهرم

ایامدههاولمحرم

46

سوء ظن های آشفته ذهن

علیرضا بهمنی

علیرضا بهمنی

پلاتوی استاد دریانورد گناوه

22 تا 25 شهریور

47

مجنون

غلامرضا خضری

غلامرضا خضری

پلاتوی استاد عباس زاده برازجان

27 تا 29 شهریور

48

بادام زمینی

حامد غلامعلی زاده

پلاتودریانورد

پلاتویاستاددریانوردگناوه

27 تا 31 شهریور

49

بارانی باید ...

محمد ابراهیم زاده مطلق

محمدابراهیمزادهمطلق

پلاتویاستاددریانوردگناوه

1 تا 5 مهر

50

کوچه مختار بود و ...

رضا گشتاسب

جواد صداقت / الهام ابنی

پلاتو استاد امیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر

تالار مولوی

4 تا 12 مهر

19 دی تا 9 بهمن

51

اشک عاشقانه

محدثه کولیوند

محدثهکولیوند

مجتمعفرهنگیهنرینفتدیر

3 تا 5 مهر

52

هستی

اکبر انصاری مقدم

اکبرانصاریمقدم

مجتمعفرهنگیهنریاهرم

4 و 5 مهر

53

کلات نامه

سعید گلچمن

سعیدگلچمن

مجتمعفرهنگیهنریاهرم

7 تا 14 مهر

54

بانوی دریایی

رضا مختارزاده

رضامختارزاده

پلاتوی استاد مختارزاده کنگان

10 تا 13 مهر

55

رازبری

مهدی تنگستانی

مهدیتنگستانی

پلاتویاستاددریانوردگناوه

 12 تا 16 مهر

56

هام و هیم

موسا درویشی

موسا درویشی

تالار فرهنگ دیر

سینما کنگان

10 تا 15 مهر

15 تا 20 آبان

57

شیاطین را بخوان

مسعود احمدی

مسعود احمدی

مجتمع فرهنگی بوشهر سالن اصلی

17 تا 19 مهر

58

در دهانم حرف بزن

سید قاسم حسینی

عبدالزهرا محمودی

پلاتو آفتاب دیر

10 تا 12 مهر

8 تا 12 آبان

1 تا 7 بهمن

59

آقای قاضی صدایم را می شنوید

مرتضی شاه کرم

روح الله خدامی

پلاتو مجتمع پیامبر اعظم دیلم

14 تا 17 مهر

60

چند روایت معتبر از آنچه نمی دیدیم

رضا گشتاسب

لقمان بحرانی

پلاتو آفتاب دیر

پلاتو استاد مختارزاده کنگان

13 تا 17 مهر و 16 تا 20 آبان

8 و 9 آبان

61

سوینی

حسن رضایی

حسن رضایی/محسن حلوایی

پلاتوی استاد میرشکار خورموج

15 و 16 مهر

62

رویای خیس در حوالی پلک هایت

احسان روحی

علیرضا بحرینی زاده

پلاتو استاد عباس زاده برازجان

14 تا 16 مهر

10 تا 17 دی

63

گربه و موش

فرشید تربیت

سهیل عرب

پلاتو لطفی مجموعه تئاتر شهر بوشهر

18 و 19 مهر

64

علمدار

محمد مظفری

محمد مظفری

سراسر استان بوشهر

19 تا 27 مهر

65

اشک عاشقانه

محدثه کولیوند

محدثه کولیوند

فرهنگسرای ارشاد کنگان

24 و 25 مهر

66

جنگ بازی

حسن حاجت پور

عبد بناری

خانه هنرمندان استاد انتظامی

8 تا 30 آبان

67

راویان کوچک کربلا

فرشته جمالی

فرشته جمالی

مجتمعفرهنگیهنریاهرم

5 و 6 آبان

68

ماجراهای آقا خرگوشه

حسام جمالی

فاطمه گلچمن

مجتمعفرهنگیهنریاهرم

10 تا 14 آبان

69

ماجرای مترانپاژ

الکساندر وامیلوف

حسین مباهات

پلاتو استاد عباس زاده برازجان

16 و 17 آبان

70

سیزیف و سمفونی نهم

احسان مظاهری

احسان مظاهری

پلاتواستادعباسزادهبرازجان

9 تا 15 آذر

71

پ مثل پرنده

گیتا داودی

رضا بازدار

تالار هنر گناوه

سالن شهید آوینی بوشهر

16 آذر

21 آذر

72

ژوست و فالش

عباس صدرالدین

علیرضا میرشکاری

پلاتو استاد میرشکار خورموج

15 آذر

73

مجنون

غلامرضا خضری

غلامرضا خضری

پلاتو استاد صغیری

21 تا 29 آذر

74

صدمین سالگرد فتح گربه

صابر محمدی

مهرداد علی پور

پلاتو نگاه دیلم

20 و 21 آذر

75

کله پوک ها

نیل سایمون

یونس رازقی پور

مجتمع فرهنگی هنری اهرم

19 تا 24 آذر

76

اپرای حلاج

پرواز همای

پرواز همای

تالار شهید آوینی

25 تا 28 آذر

77

آبگوشت زهرماری

آرش آبسالان

حسین اسدی

تالار سنگلج

20 آذر تا 6 دی

78

آرش

بهرام بیضایی

مینا خواجه زاده و درنا همتی

پلاتو استاد امیری بوشهر

23 تا 29 آذر

79

سفر رویایی کوتوله ها

دیوید وود

سحر سهولی

تالار فرهنگ دیر

23 تا 25 آذر

80

سهراب و گرد آفرید

سید احمد شمس العلما

سیداحمدشمسالعلما

پلاتو استاد مختارزاده کنگان

27 تا 29 آذر

81

بی چیز

مهدی فرشیدی سپهر

مهدی فرشیدی سپهر

پلاتو نگاه دیلم

پلاتو استاد صغیری بوشهر

1 و 2 دی

18 تا 20 دی

82

ایران و توران

شاهنامه

نگار مکاریان

سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

28 و 29 آذر

83

کلاغ ها بقبقو می کنند

مجید میرزایی

مجید میرزایی

پلاتو استاد امیری بوشهر

5 تا 15 دی ماه

84

کماندومینو

خداداد رضایی

نیما رضایی

پلاتو استاد صغیری

4 تا 11 دی

85

سوئیت

قدرت مظاهری

قدرت مظاهری

فرهنگسرای توحید جم

16 تا 19 دی

86

خرده روایت هایی از زندگی صنم و داود

محمد فخرایی مطلق

محمدفخراییمطلق

کافه مون بندر دیر

11 و 12 دی

87

گورخر

جواد صداقت

جواد صداقت و الهام ابنی

پلاتو استاد امیری بوشهر

28 دی تا 5 بهمن

88

باغبان مرگ

محمد چرم شیر

مجتبی حیدری

پلاتو استاد عباس زاده برازجان

تماشاخانه ایران تماشا

10 و 11 بهمن

14 بهمن

89

دارلیکه ای

سوسن حیاتی

لاله شایان فر

پلاتو نگاه دیلم

15 تا 17 بهمن

90

 

 

 

 

 

 

 

بخش دوم جشنواره‌ها

انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در راستای توسعه هنر نمایش، ایجاد رقابت سالم میان هنرمندان و بهره‌گیری از دستاورد های آن‌ها در همه نقاط استان با همکاری دفاتر شهرستآن‌های استان اقدام به برگزاری جشنواره‌های استانی با محوریت های مشخص می‌کند. جشنواره‌های دیگری نیز برای اسفندماه برنامه ریزی شده بود که متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و به زمان دیگری موکول شدند.

ردیف

عنوان جشنواره

گستره برگزاری

شهر

تعداد آثار شرکت کننده

تاریخ برگزاری

1

سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر کودک و نوجوان خلیج همیشه فارس

استانی

بندر دیر

6 اثر

10 الی 12 اردیبهشت

2

یازدهمین جشنواره تئاتر طنز تنگستان

استانی

اهرم

7 اثر

11 الی 14 اردیبهشت

3

دومین جشنواره مونولوگ

استانی

بندر دیلم

7 اثر

11 الی 14 اردیبهشت

4

پانزدهمین جشنواره تئاتر معلولین

استانی

بندر بوشهر

26 اثر

12 الی 15 اردیبهشت

5

نهمین سوگواره تعزیه استان بوشهر

استانی

بندر بوشهر

10 اثر

29 مهر الی 3 آبان

6

سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر فجر

استانی

بندربوشهر

11 اثر

26 آبان تا 1 آذر

7

همایش نمایشنامه خوانی مقاومت

شهرستانی

جزیره خارگ

5 اثر

25 و 26 دی

8

سومین جشنواره تئاتر کارگاهی بردخون

شهرستانی

بردخون

5 اثر

2 تا 4 بهمن

9

 

 

 

 

 

 

 

بخش سوم حضور و کسب افتخار در جشنواره‌های فرا استانی         

هنرمندان استان بوشهر هم چون سال های پیش، امسال نیز با تکیه بر توانایی های خود موفقیت های متفاوتی را کسب نمودند. در این جدول موفقیت های این عزیزان در سال 98  شرح داده شده است.

ردیف

عنوان جشنواره

گستره برگزاری

نام اثر

افتخار کسب‌شده

نام هنرمند

1

بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران – تهران

بین‌المللی

ویتسک

حضور در جشنواره

تندیس اثر برگزیده – مناطق

تندیس بهترین بازیگر مرد – مناطق

تقدیر کارگردانی – مناطق

جایزه ویژه هیئت داوران - مناطق

تقدیر طراحی لباس - مناطق

مهسا رهسپار

مهسا رهسپار

 

جهانشیر دهقان فرد

 

مهسا رهسپار

 

مهسا رهسپار

 

مونا بارانی

 

2

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

لیوا

حضور در جشنواره

محمد مظفری

3

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

آبگوشت زهرمای

حضور در جشنواره

حسین اسدی

4

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

کارنامه بندار بیدخش

حضور در جشنواره

الهام ابنی و جواد صداقت

5

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

نقل بیژن و گرگین

حضور در جشنواره

نیایش تنگسیری

6

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

نقل بانو گشسب

حضور در جشنواره

نیوشا تنگسیری

7

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

نقل دستان و سیمرغ

حضور در جشنواره

آرش ملکی وند

8

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

نقل سهراب کشی

حضور در جشنواره

آیناز فکروند

9

نمایشنامه‌نویسی پرسش مهر تهران

ملی

 

مقام سوم

لقمان بحرانی

10

جشنواره بین‌المللی آیینی و سنتی تهران

بین‌المللی

نقل رییسعلی دلواری

حضور در جشنواره

طوبی شیرکانی

11

جشنواره ملی تئاتر مرصاد اسلام آباد غرب

ملی

یه جایی میون زمین و آسمون

حضور در جشنواره

فرامرز کلانتری

12

فستیوال هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان

بین‌المللی

ویتسک

حضور در جشنواره

مهسا رهسپار / قاسم تنگسیرنژاد

13

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

ملی

آخرین دکل از اولین پادگان جنگ

حضور در جشنواره

کسب تندیس نویسندگی و بازی

الهام چنانی

علی نبی پور

14

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

ملی

رمان سم پاشی

حضور در جشنواره

کسب مقام سوم بازیگری زن

جواد صداقت / الهام ابنی

الهام ابنی

15

سوگواره تئاتر میدانی و تعزیه اربعین

ملی

سوگنامه خورشید

حضور در جشنواره

کاظم ارجمند نیا

16

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

بین‌المللی

مرد نون زنجبیلی

حضوردرجشنواره

کسب تندیس گریم

مقام برتر طراحی لباس

تقدیر بازیگری مرد

ندابداغی

شهربانو نیسنی

مریم محمودی و آیسا مالکی

محمد عمرانی

17

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

بین‌المللی

به مرور زمان

حضوردرجشنواره

کسب جایزه ویژه کانون پرورش فکری و جایزه ویژه شورای داوران

حسین اسدی

18

چهار فصل تئاتر ایران

ملی

فوبیای رنگ قرمز / ویران

حضور در پروژه

مجتبی حیدری

19

جشنواره تئاتر آرخه

ملی

مخ تراپی

حضور در جشنواره

سهیل عرب

20

جشنواره تئاتر آرخه

ملی

سوئیت

حضور در جشنواره

قدرت مظاهری

21

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

ملی

دو سرباز در سیاهچال

مقام دوم نمایشنامه‌نویسی

زهرا قلی زاده

22

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

بین‌المللی

مومو و راز گنج میرمهنا

کسب تندیس برتر

عقیل جماعتی

23

جشنواره سراسری لاله های سرخ

ملی

کوچه مختار ...

حضور در جشنواره

 

جواد صداقت و الهام ابنی

 

24

جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان

ملی

کوچه مختار ...

حضور در جشنواره

بازیگری اول زن

بازیگری اول مرد

نویسندگی اول

کارگردانی اول

طراحی صحنه سوم

طراحی لباس سوم

جواد صداقت و الهام ابنی

الهام ابنی

جواد صداقت

رضا گشتاسب

جواد صداقت / الهام ابنی

جواد صداقت

الهام ابنی

25

دومین جشنواره ملی تئاتر اهواز

ملی

روز دختر

حضور در جشنواره

جواد صداقت و الهام ابنی

26

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

بین‌المللی

کوچه مختار ...

حضور در جشنواره و کسب جایزه از بنیاد حفظ آثار

جواد صداقت و الهام ابنی

27

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

بین‌المللی

قهرمان کیست؟

حضور در جشنواره

تندیس طرح و ایده

جایزه ویژه هیئت داوران

 

مارال ایزدبخش

مارال ایزد بخش / رضا بهرامی

 

28

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

بین‌المللی

در دهانم حرف بزن

حضور در جشنواره

نامزد طراحی حرکت

نامزد گریم

 

عبدالزهرا محمودی

محمد فرجی

عباس قنبری

29

هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین

منطقه ای

کله پوک ها

حضور در جشنواره

سوم طراحی صحنه

برتر گریم

طراحی لباس

سوم مرد همراه

دوم مرد همراه

سوم جسمی حرکتی

دوم زن همراه

دوم زن

یونس رازقی پور

یونس رازقی پور

شهربانو نیسنی

سمیه افروز

یوسف قائدی حقیقی

ابوالفضل حیدری

امیرحسین قاسمی زاده

ساناز سلیمانی

مهسا خدری

 

30

بیستوششمینجشنوارهبینالمللیتئاترکودکونوجوانهمدان

بین‌المللی

----------

عضو هیئت انتخاب بخش کودک و نوجوان

جهانشیر یاراحمدی

31

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

بین‌المللی

----------

سخنران همایش تئاتر استآن‌ها

جهانشیر یاراحمدی

32

هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین

منطقه ای

بندوش

حضور در جشنواره

زهرااسلامی

33

هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین

منطقه ای

دستاپ

حضور در جشنواره

احمداحمدزاده

34

هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین

منطقه ای

بامنرویابرهاقدمبزن

حضور در جشنواره

طیبهبهزاد.احساناحمدزاده

35

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر بخش فجر +

بین‌المللی

باغبان مرگ

حضور در جشنواره

 

 

مجتبی حیدری

 

 

بخش چهارمحضور در جشنواره‌های بین‌المللی        

گروه‌های تئاتر استان بوشهر علاوه بر حضور در جشنواره‌های داخلی در سال 98 موفق شدند در جشنواره‌های خارج از کشور نیز حضور پیدا نمایند. شرح فعالیت و حضور گروه‌ها بدین شرح است:

  1. «ویتسک» به کارگردانی مشترک قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار پس از حضور موفق در بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی توانست به هفدهمین فستیوال هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان راه یافت. این جشنواره که با حضور ۵۲ نمایش از ۱۷ کشور برگزار شد. کشورهای کره جنوبی، روسیه، بلژیک، انگلستان، اکراین، ایران، گرجستان، آلمان، لوکزامبورگ، ارمنستان، برزیل، آمریکا، کرواسی، ایتالیا، سوئد، سوییس و لهستان در این رویداد حضور خواهند داشت. 7 نمایش از ایران در این جشنواره حضور داشتند که «ویستک» نماینده استان بوشهر بود. این نمایش در جشنواره با استقبال مخاطبان روبرو شد و توسط پروفسورآندری موسکوین استاد دانشگاه ورشو و رییس مرکز تحقیقات تئاتر و درام شرق و اروپای مرکزی به چند فستیوال در اروپا دعوت گردید. که به دلیل شرایط پیش آمده فعلاً اعزام گروه منتفی است.
  2. «آدم‌برفی» نوشته و کار عباس منظری از جزیره خارگ نیز توانست در جشنواره بین‌المللی المپیاد تئاتر هندوستان حضور پیداکرده و مورد توجه قرار بگیرد.

 

بخش پنجمطرح تبادل         

انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در راستای توسعه اجراهای عمومی مبادرت به تدوین طرح تبادل میان گروه‌های نمایشی سایر نقاط کشور در استان نمود. در همین راستا با دعوت از گروه‌های مختلف توانست زمینه اجرای عموم این گروه‌ها را در استان فراهم نماید. گروه‌های مورد نظر به شرح زیر می‌باشند.

  1. «هملت شاهزاده اندوه» نوشته محمد چرم شیر به کارگردانی محمد عاقبتی و با بازی افشین هاشمی 31 مرداد و 1 شهریور سه اجرا داشت که مورد استقبال کم نظیر مخاطبان و هنرمندان تئاتر قرار گرفت.
  2. «بی‌چیز» نوشته و کار مهدی فرشیدی سپهر که در 1 و 2 و 18 تا 20 دی ماه 5 اجرا در استان داشت و با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبرو شد.
  3. «صدمین سالگرد فتح گربه» نوشته صابر محمدی و کارگردانی مهرداد علی پور از استان کهگیلویه و بویراحمد در 20 و 21 آذر در دیلم اجرا شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

بخش ششم -  اجرای عموم در تهران

این نمایش‌ها از استان بوشهر موفق شدند اجرای عموم در تهران شدند.

  1. «جنگ‌بازی» (عبدبناری) خارگ (خانه هنرمندان سالن انتظامی)
  2. «آبگوشت زهرماری» (حسین اسدی) خارگ (سالن سنگلج)
  3. «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» (جوادصداقت،الهام ابنی) بوشهر (تالار مولوی)

 

بخش هفتم سایر برنامه‌ها    

برنامه‌های مختلف فرهنگی و نمایشی دیگری نیز توسط انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر طراحی‌شده که تعداد کمی از آن‌ها به علت تابستان داغ بوشهر به شرح جدول زیر برگزارشده و تعداد بیشتری برای نیمه دوم سال برنامه ریزی شده‌اند. برنامه‌هایی از قبیل کارگاه‌های آموزشی مستمر با حضور برجسته تئاتر کشور، دعوت از آثار موفق نمایشی جهت اجرا در استان، برگزاری نشست های تخصصی و سایر موارد که گزارش های آتی به استحضار خواهد رسید.

ردیف

عنوان برنامه

گستره برگزاری

نام شهر

تاریخ برگزاری

1

اردیبهشت تئاتر دشتستان

شهرستانی

برازجان

14 اردیبهشت

2

نشست تخصصی کتاب جلوه‌های نمایشی جنگ

استانی

بوشهر

18 خرداد

3

نشست هم اندیشی مسئولین انجمن های نمایش استان

استانی

بوشهر

5 تیر

4

نمایشگاه تخصصی عکس تئاتر

استانی

جم

14 تیر

5

کارگاه تخصصی بازیگری

استانی

آبپخش

1 شهریور

6

کارگاه تخصصی نمایشنامه‌نویسی

استانی

آبپخش

1 شهریور

7

جلسه کانون تعزیه استان با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی

استانی

بوشهر

3 شهریور

8

رونمایی از کتاب ستارگان خورشید

استانی

بوشهر

7 شهریور

9

کارگاه بازیگری پیام دهکردی

استانی

گناوه

 

10

کارگاه مبانی و بینش بازیگری سعید رادمنش

استانی

جم

10 تا 15 آذر

11

آیین افتتاحیه دومین جشنواره تئاتر کوتاه آبادان یادواره استاد علی غلامی

 

بوشهر

22 بهمن

 

 




مطالب مرتبط

کارنامه تئاتر کاکی در سال 98؛

برگزاری مستمر جلسات هم‌اندیشی و کارگاه‌های آموزشی
کارنامه تئاتر کاکی در سال 98؛

برگزاری مستمر جلسات هم‌اندیشی و کارگاه‌های آموزشی

تلاش هنرمندان تئاتر بوشهر در راستای رشد و اعتلای هنر فاخر نمایش در طول سالیان متمادی، همواره مبتنی بر عشق به تئاتر و شاید به همین جهت بوده است که تئاتر در استان بوشهر با وجود فراز و نشیب‌هایی فراوانی که از سر گذرانده، هیچگاه از تکاپو نیفتاده و در صحنه‌های ملی و بین‌المللی ...

|

کارنامه تئاتر گناوه در سال 98؛

تمرکز بر اجرای عموم
کارنامه تئاتر گناوه در سال 98؛

تمرکز بر اجرای عموم

تلاش هنرمندان تئاتر بوشهر در راستای رشد و اعتلای هنر فاخر نمایش در طول سالیان متمادی، همواره مبتنی بر عشق به تئاتر و شاید به همین جهت بوده است که تئاتر در استان بوشهر با وجود فراز و نشیب‌هایی فراوانی که از سر گذرانده، هیچگاه از تکاپو نیفتاده و در صحنه‌های ملی و بین‌المللی ...

|

کارنامه تئاتر اهرم در سال 98؛

همکاری در برگزاری مجالس تعزیه خوانی و آموزش
کارنامه تئاتر اهرم در سال 98؛

همکاری در برگزاری مجالس تعزیه خوانی و آموزش

تلاش هنرمندان تئاتر بوشهر در راستای رشد و اعتلای هنر فاخر نمایش در طول سالیان متمادی، همواره مبتنی بر عشق به تئاتر و شاید به همین جهت بوده است که تئاتر در استان بوشهر با وجود فراز و نشیب‌هایی فراوانی که از سر گذرانده، هیچگاه از تکاپو نیفتاده و در صحنه‌های ملی و بین‌المللی ...

|

جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم
جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم

ما از همان اول قافیه را به کرونا نباختیم و تمام احتیاط‌های لازم را در کار گرفتیم. تئاتر به تعطیلی رفت. در روزهای سفید اولیه، با مردم و جامعه همراه شدیم تا شرایط عادی شود؛ نشد اما در وضعیت قرمز و هشدار تعطیلی‌ها ادامه پیدا کرد تا امروز که هنوز هیچ نقطه فعالی در حوزه تئاتر در ...

|

نظرات کاربران