در حال بارگذاری ...
کارنامه تئاتر کنگان در سال 98؛

نگاه ویژه به تئاتر کودک و نوجوان

تلاش هنرمندان تئاتر بوشهر در راستای رشد و اعتلای هنر فاخر نمایش در طول سالیان متمادی، همواره مبتنی بر عشق به تئاتر و شاید به همین جهت بوده است که تئاتر در استان بوشهر با وجود فراز و نشیب‌هایی فراوانی که از سر گذرانده، هیچگاه از تکاپو نیفتاده و در صحنه‌های ملی و بین‌المللی خوش درخشیده‌ است.

به گزارش  تئاتر بوشهر،در سال گذشته (1398) هنرمندان تئاتر استان در شهرها و شهرستان‌های مختلف همواره در تلاش برای بالابردن ارزش‌های کمی و کیفی هنر خود بوده‌اند. در همین راستا برآنیم تا گوشه‌ای از فعالیت‌های آنان را در غالب گزارش‌هایی کوتاه ثبت و مستند کنیم.

آنچه در ذیل می‌خوانید، خلاصه‌ای از فعالیت‌های هنرمندان تئاتر کنگان است:

 

 

(اجرای عموم )

 

 

 

 

ردیف

نام نمایش

نویسنده

کارگردان

سالن اجرا

تاریخ اجرا

1

بارون میاد خرس مدی

محمد بازدار

محمد بازدار

پلاتو حسن مختار زاده

و سطح مدارس شهرستان

15 الی 19 فروردین‌ماه

2

دست من

تیم کراوچ

علی باقری

پلاتو حسن مختار زاده

7 اردیبهشت

3

مرد نون زنجبیلی

دیوید وود

ندا بداغی

سالن اصلی اداره ارشاد کنگان

4 تا 6 تیر

4

سلطان جنگل سبز

ناصر دلدار

ناصر دلدار

سالن ارشاد کنگان

3 مرداد

5

بانوی دریایی

رضا مختار زاده

رضامختارزاده

پلاتوی استاد مختار زاده کنگان

10 تا 13 مهر

6

هام و هیم

موسا درویشی

موسا درویشی

سالن ارشاد کنگان

15 تا 20 آبان

7

چند روایت معتبر از آنچه نمی دیدیم

رضا گشتاسب

لقمان بحرانی

پلاتو حسن مختار زاده

8 و 9 آبان

8

اشک عاشقانه

محدثه کولیوند

محدثه کولیوند

سالن ارشاد کنگان

24 و 25 مهر

9

سهراب و گرد آفرید

سید احمد شمس العلما

سید احمد شمس العلما

پلاتو حسن مختار زاده

27 تا 29 آذر

 

 

 

 

 

 

 

کارنامه تئاتر شهر کنگان در سال98

 

  • جشنواره‌های شهرستان کنگان

سومین جشنواره شاخه طوبی طبق برنامه‌ریزی انجمن نمایش کنگان با حضور 11 گروه  قرار بود در اردیبهشت‌ماه برگزار شود که به دلیل اوضاع فعلی بیماری کرونا به تاریخ دیگری موکول شد.

شهرستان کنگان با تئاتر «بانوی دریایی»، اثر رضا مختار زاده  نماینده شهرستان در سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر فجر بود که موفق شد یکی از کارهای معرفی شده به جشنواره کشوری باشد همچنین مقام کارگردانی و نمایشنامه نویسی دوم( رضا مختار زاده ) بازیگری سوم ( زهرا احمدی ) طراحی نور ( بسام کریمی) را به دست آورد.

انجمن نمایش شهرستان کنگان همچنان همانند سابق تعامل بسیار خوبی در دعوت از گروه‌های شهرستان های هم‌جوار را داشت که در مجموع شش نمایش در این شهر حضور پیدا کردند که اجراهای عموم با استقبال خوبی همراه بود.  .

  • نشست‌ها و جلسات

ردیف

عنوان برنامه

زمان

محل برگزاری

1

کارگاه بازیگری استاد باقری

7 اردیبهشت

اداره ارشاد

2

اردیبهشت تئاتر کنگان

اردیبهشت

کافه ی شهر

3

بزرگداشت روز فردوسی

28اردیبهشت

سالن اداره ارشاد

4

نشست گروه انجمن نمایشی شهرستان کنگان

خرداد ماه

پلاتو

5

نشست‌های شاهنامه خوانی و نقالی

در طول سال

پلاتو و اداره ارشاد

6

چهارشنبه های تئاتر شهرستان کنگان

دی ماه تا انتهای سال

پلاتو و اداره ارشاد

7

نمایش فیلم تئاتر کنگان

اسفند و فروردین‌ماه

گروه‌های مجازی انجمن

       
 

خلاصه فعالیت‌ها

-روز هفتم فروردین‌ماه و هم زمان با روز جهانی تئاتر‌، جشن اردیبهشت تئاتر برنامه‌ریزی شد و به دلیل هم‌زمانی روز جهانی نمایش با نوروز باستانی، جشن‌های تقدیر از برگزیدگان در کشور ‌به اردیبهشت‌ماه انتقال پیدا کرده و تحت عنوان اردیبهشت تئاتر اجرا گردید. -در اردیبهشت تئاتر با دعوت از مسئولان و هنر دوستان‌ از فعالان سال قبل تئاتر کنگان تقدیر شد.امسال در بخش‌های برترین‌های کودک و نوجوان، پدیده، حامیان نمایش شهرستان، فعالان نمایش، کارگردانان و برترین بازیگران زن و مرد از نمایشگران تقدیر به عمل آورده شد.

برگزاری مراسم اردیبهشت تئاتر در کنگان قدمتی چندساله دارد و هر ساله این مراسم در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

- کارهای کودک و نوجوان پیشرفت چشمگیری را شاهد بود نمایش «بارون میاد خرس مدی» به نویسندگی و کارگردانی محمد بازدار به مدت ٣ شب در پلاتو نمایش استاد مختار زاده کنگان به روی صحنه رفت‌. این نمایش با استقبال خوب تماشاگران همراه بود و حدود 300 تماشاگر داشت، نمایش«خرس مدی» تلاش بسیارخوب از سوی دبیرستان شهید محمد پرهیزکار برای اجرای یک نمایش کودک و نوجوان بود. این گروه تئاتر یکشب نیز در شهر آبدان به اجرا پرداخت. گروه تئاتر خوب «مرد نون زنجبیلی» به کارگردانی ندا بداغی و «سلطان جنگل سبز» به کارگردانی دلدار ثابت کرد ، تئاتر کودک جایگاه خود را در شهر کنگان پیدا کرده است .

-یازدهم اردیبهشت‌ماه مصادف با روز کارگر، همکاری صمیمانه انجمن نمایش شهر کنگان با شرکت های صنعتی، باعث برگزاری جشن شایسته‌ای جهت تقدیر از کارگران منطقه شد‌، اجرای صحنه‌ای توسط ملاح کنگانی‌، کرمی‌، بهرامی و بازدار‌ از انجمن نمایش صورت گرفت.

-در 28 اردیبهشت‌ماه،‌ بزرگداشت روز فردوسی در کنگان برگزار شد و‌ علاوه بر تقدیر از فعالان در این حوزه، اجرای موسیقی، نقالی کودکان و‌ نوجوانان و شاهنامه‌خوانی شاهین مرادی از دیگر برنامه‌های این بزرگداشت بود. نشست‌های فعالان در این حوزه در تمام سال در حال برگزاری بود.

-نمایش «تو چرا حرف نمیزنی؟» به نویسندگی کامران شهلایی و کارگردانی رضا بهرامی و محمد بازدار در حضور مسئولین سپاه پاسداران‌، نمایشنامه خوانی شد و قرار بود در ماه‌های آتی برای اجرای‌ صحنه‌ای آماده شود.همچنین دومین تئاتر عربی استان ( غدر الزمان) نیز آماده اجراست .-نمایش «کار دن کامیلو» به کارگردانی حسین مباهات از گروه تئاتر «دیدار» نیز جهت اجرا در حال تمرین است.

- کارگردان‌های جدید در گروه صورتک سپید و گروه چهار صندوق شروع به فعالیت‌های جدیدی کرده‌اند که قابل‌تقدیر است‌، همه این اجراها به دلیل شیوع بیماری کرونا به تاریخی دیگر موکول شد.

در ایام قرنطینه خانگی انجمن نمایش شهرستان جهت حفظ روحیه علاقمندان به صحنه تئاتر ، آرشیو تئاتر‌های سال‌های قبل را به شکل کلیپ و فیلم در گروه‌های مجازی به اشتراک گذاشت و از فعالین تئاتر در سال‌های قبل در کنگان قدردانی به عمل آورد.

 

 

 
مطالب مرتبط

نقدی بر نمایش «خانه بدریا آل بویه»؛

استبداد خانگی و اجتماعی
نقدی بر نمایش «خانه بدریا آل بویه»؛

استبداد خانگی و اجتماعی

جواد متین از منتقدان نمایش استان بوشهر با نگاهی به نمایش «خانه بدریا آل بویه» به نویسندگی و کارگردانی ابوذر مختارزاده، نقدی بر این نمایش نوشته و از زوایای متفاوت این اثر را مورد تحلیل قرار داده است. این نمایش از دوم تا یازدهم بهمن‌ماه سال‌جاری در شهر کنگان اجرا می‌شود.

|

در نشستی صمیمانه

فرماندار کنگان از گروه نمایشی «چهار صندوق» تقدیر کرد
در نشستی صمیمانه

فرماندار کنگان از گروه نمایشی «چهار صندوق» تقدیر کرد

در نشستی دوستانه که با حضور گروه نمایشی «چهار صندوق»، فرماندار، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از هنرمندان تئاتر کنگان برگزار شد، فرماندار این شهرستان از این گروه نمایشی که با نقش‌آفرینی در نمایش «خانه بدریا آل بویه» به جشنواره بین‌المللی فجر راه یافته است، ...

|

نظرات کاربران