در حال بارگذاری ...
داریوش مودبیان در بوشهر:

تئاتر کار می‌کنم تا دوستانم را زیاد کنم و دشمنانم را کم

داریوش مودبیان، صبح روز یکشنبه ۱۶ شهریورماه در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر با جمعی از هنرمندان تئاتر دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از بوشهر، عمده صحبت‌های داریوش مودبیان درباره تئاتر و چرایی کار تئاتر بود که در این گذر گفتگوی صمیمانه‌ای میان وی با هنرمندان تئاتر بوشهر شکل گرفت که در ادامه مشروح آن‌را می‌خوانید:

 

تئاتر کار می‌کنم تا به تعداد دوستانم بیافزایم و از تعداد دشمنانم کم کنم

مودبیان در این جلسه ضمن اشاره به چرایی و چگونگی پرداختن به تئاتر گفت: همواره از خود این سوال را پرسیده ام و پاسخ خودم اینست: «من تئاتر کار می‌کنم تا به تعداد دوستانم بیافزایم و از تعداد دشمنانم کم کنم».

این هنرمند نام‌آشنا در ادامه افزود: تئاتر به ما می‌آموزد که به‌جای «من»، بگوییم «ما» و بدانیم که ارتباط بین آدم‌ها ارتباط جمعی و گروهی است. حضور گروهی از آدم‌ها در مقابل گروه دیگر در یک جامعه هنری، زمینه را برای بیان‌کردن حقیقت مهیا می‌سازد.

 

هنرمند باید روشن‌اندیش باشد

داریوش مودبیان با اشاره به سه رکن اصلی تئاتر نیز گفت: یک هنرمند موفق در عرصه تئاتر، باید روشن‌اندیش باشد و برای اینکه یک انسان روشن‌اندیش باشد باید در ابتدا سه رکن امیدواری به آینده، حقیقت‌جویی و اصلاح‌گرایی را در خود پرورش دهد.

مودبیان گفت: امیدواری ذات یک انسان روشن‌اندیش بوده تا بتواند دانش خود را به مردم جامعه انتقال دهد.

وی افزود: انسان حقیقت‌جو از پس واقعیت به‌دنبال حقیقت گشته و با روحیه اصلاح‌گر خود ابتدا به اصلاح خود پرداخته و به خودشناسی می‌رسد.

داریوش مودبیان سپس درباره تئاتر در ایران و جهان و نیز ارزش و اهمیت گروه‌های تئاتر و نیز استقرار گروه‌ها سخن گفت.

در پایان سخنان مودبیان، هنرمندان  سوالات خود را با وی در میان گذاشتند‌.

در این جلسه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر نیز سفر وی به استان را خوش‌آمد گفت. فاطمه کرم‌پور ابراز امیدواری کرد که بتوانیم در آینده نیز از حضور این هنرمند در استان استفاده کنیم.

 

«برای داریوش مودبیان» و «از داریوش مودبیان»

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان نیز سخنان خود را در 2 بخش: «برای داریوش مودبیان» و «از داریوش مودبیان» بیان کرد.

 جهانشیر یاراحمدی در بخش نخست، پیشینه هنر نمایش در استان را مفصلا تشریح و توضیحات مستندی را در مورد تعزیه و روحوضی ارائه کرد.

یاراحمدی سپس چگونگی آشنایی بوشهری‌ها با تئاتر به شیوه غربی را شرح داد و سیر تئاتر بوشهر را از دهه چهل تا به امروز مطرح کرد.

 او در ادامه برای حاضران «از داریوش مودبیان» گفت و کارنامه درخشان این استاد تئاتر را برای حاضران در جلسه تشریح کرد.

یادآور می‌شود، ویدئویی نیز از مودبیان در این مراسم پخش شد که به‌همت انجمن سینمای جوان استان بوشهر تهیه شده بود.

 

گزارش: سودابه زیارتی
مطالب مرتبط

جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم
جهانشیر یاراحمدی از روزهای کرونایی تئاتر می‌گوید:

قافیه را به کرونا نباختیم

ما از همان اول قافیه را به کرونا نباختیم و تمام احتیاط‌های لازم را در کار گرفتیم. تئاتر به تعطیلی رفت. در روزهای سفید اولیه، با مردم و جامعه همراه شدیم تا شرایط عادی شود؛ نشد اما در وضعیت قرمز و هشدار تعطیلی‌ها ادامه پیدا کرد تا امروز که هنوز هیچ نقطه فعالی در حوزه تئاتر در ...

|

به بهانه سالکوچ عبدالحسین شریفیان؛

مترجمان نامدار و تئاتر بوشهر
به بهانه سالکوچ عبدالحسین شریفیان؛

مترجمان نامدار و تئاتر بوشهر

جهانشیر یاراحمدی؛ الف) نجف دریابندری در حوزه ترجمه نمایش‌نامه آثار درخشانی را خلق کرده است که اهل ادبیات و هنر خوانده و لذت برده‌اند. اما اشاره من به ترجمه‌ها نیست؛ نجف برای حضور در مراسمی در بوشهر حضور داشت، اواسط دهه هشتاد به گمانم.

|

نقدی بر نمایش «خانه بدریا آل بویه»؛

استبداد خانگی و اجتماعی
نقدی بر نمایش «خانه بدریا آل بویه»؛

استبداد خانگی و اجتماعی

جواد متین از منتقدان نمایش استان بوشهر با نگاهی به نمایش «خانه بدریا آل بویه» به نویسندگی و کارگردانی ابوذر مختارزاده، نقدی بر این نمایش نوشته و از زوایای متفاوت این اثر را مورد تحلیل قرار داده است. این نمایش از دوم تا یازدهم بهمن‌ماه سال‌جاری در شهر کنگان اجرا می‌شود.

|

نظرات کاربران