در حال بارگذاری ...

«ادبیات نمایشی در بوشهر» منتشر می‌شود

«ادبیات نمایشی در بوشهر»، عنوان پژوهشی است از جهانشیر یاراحمدی که به‌زودی روانه بازار کتاب خواهد شد.

به گزارش تئاتر بوشهر، یاراحمدی درباره این اثر می‌گوید: «این پژوهش که در دهه هشتاد انجام شده و سال 90 آن را بازخوانی کرده‌ام، بررسی و مطالعه تاریخ نمایشنامه‌نویسی در استان بوشهر از سال 1317 تا 1390 است.

در این اثر عناوینی همچون ادبیات نمایشی در بوشهر، نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان،گستره ادبیات نمایشی در بوشهر، نمایشنامه‌‌نویسی عروسکی و نیز تقسیم‌بندی نمایشنامه‌ها از منظر موضوعی و جغرافیایی و... مورد بررسی قرار گرفته است.»

یاراحمدی در مورد تاخیر انتشار این اثر پس از پایان آن که چندین سال می‌گذرد، گفت: «حقیقت ‌این است که چند سال پیش مدیر دانشنامه استان بوشهر که آن هنگام در حال چاپ بود از من درخواست کرد که یک اثر را برای انتشار در اختیارشان قرار دهم، پس از گفت‌و‌گوهای چندین باره بالاخره این اثر را تحویل دادم و تا‌ آن‌جا که اطلاع دارم مراحل فتی ابتدایی، ویراستاری، صفحه‌آرایی و...روی کتاب انجام شده ولی خب عملا‌ مرحله نهایی، یعنی چاپ مانده است، به همین خاطر از دوستان بزرگوارم در حوزه هنری خواسته ام نهایتا تا آخر تیرماه تکلیف این کتاب را روشن کنند. اگر تمایل به انتشارش را داشتند که آن‌را در تابستان 96 منتشر کنند اگر هم تمایل نداشتند که یکی از ناشران بومی آن را منتشر خواهد کرد.»

یاراحمدی درباره این اثر اضافه می‌کند: «ادبیات نمایشی در بوشهر دو جلد است. جلد اول بررسی و مطالعه تاریخی نمایشنامه‌نویسی در بوشهر است و جلد دوم، بررسی زندگی و آثار تعدادی از نمایشنامه‌نویسان مطرح استان.که البته تنها جلد اول برای چاپ به حوزه تحویل داده شده. جلد دوم نیز همان سالها پایان یافته ولی انتشارش را به بعد از چاپ جلد نخست موکول کرده‌ام.»

جهانشیر یاراحمدی درباره نمایشنامه‌های مورد بحث در جلد اول می‌گوید: «در فصول مختلف مود کتاب بخشهایی از نمایشنامه‌های نویسندگان استان را استفاده کرده‌ام. این نمونه‌ها نخست بر اساس نمایشنامه‌های چاپ‌شده به‌دلیل استنادهای مکتوب پژوهشی انجام شده، ولی به‌دلیل تعداد کم نمایشنامه های چاپ‌شده نویسندگان استان تا سال 90، برخی نمونه‌ها از نمایشنامه‌های نام‌آشنا برای اهالی تئاتر آمده است.

لازم به ذکر است از این پژوهشگر علاوه بر انتشار مقالات متعدد و حضور در سمینارهای ملی و بین‌المللی‌ آثاری همچون «نمایش در بوشهر از آغاز تا امروز»، «نمایش در خارگ»، «تعزیه و تعزیه‌خوانی در بوشهر»، «زن و آیین در جنوب ایران» و «گهواره تا بهشت»منتشر شده است.
مطالب مرتبط

خارگ مقام دوم جشنواره نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان اصفهان را کسب کرد

خارگ مقام دوم جشنواره نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان اصفهان را کسب کرد

عقیل جماعتی، نمایشنامه نویس هم استانی موفق شد افتخاری دیگر در حوزه نمایشنامه نویسی برای استان کسب نماید. به گزارش تئاتر بوشهر، دومین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان که به همت سازمان فرهنگی ...

|

نظرات کاربران